Málokdo sleduje všechna možná nařízení a opatření, která se do českého zákona dostávají z Evropské unie. Obvykle se pozastavujeme nad těmi nejkřiklavějšími v podobě nejrůznějších zákazů, kterých také není v poslední době zrovna málo. Ovšem zpřísňuje se i dohled na nejrůznější aktivity občanů, a to plíživě, avšak docela rychle.
S tím se nepočítalo
V České republice je například velmi oblíbené internetové obchodování. A nemyslíme teď nejrůznější investice či nákupy v eshopech. Lidé tu jednoduše rádi sami obchodují s nejrůznějším zbožím, ať už jsou to starožitnosti, numismatické předměty, vlastnoručně šité oblečení nebo třeba auta.
Transakce provedené přes nejrůznější internetové platformy a tržiště přitom dosud patřily do takzvané šedé zóny. Nikoho příliš nenapadlo, že by po prodeji a realizovaném zisku měl snad něco danit. Často tito lidé nemají ani patřičnou živnost a obchodují zkrátka nadivoko.
Tomu je však konec. Respektive můžete to praktikovat dále, ale zřejmě na to tvrdě doplatíte. Nejnovější nařízení, které už je platné i podle českého práva, totiž na digitální platformy uvaluje povinnost, aby veškeré transakce hlásily finančním úřadům.
Dávejte si pozor
Na vašich povinnostech se nic moc nemění. Pakliže jste praktikovali pravidelnou činnost a generovali z ní zisk, měli jste danit už v předchozích letech. Tehdy to ale fungovalo tak, že to byl finanční úřad, který si při určitém podezření mohl od provozovatelů vyžádat určitá data. Teď všechno dostane automaticky na stříbrném podnose a pomocí pokročilých programů si vaše příjmy může jednoduše vyfiltrovat a porovnat s tím, co přiznáváte.
Řešit by se neměl každý jeden prodej, například náhodný. Nastane to teprve tam, kde jde o systematickou činnost a prodeje překročí částku padesáti tisíc korun. To není nikterak mnoho a na spoustu prodejců to dopadne. V takovém případě hrozí nutnost všechno doplatit a navrch ještě vysoké penále, a to třeba i roky zpětně.
Foto: Shutterstock
To není pravda, opět to překrucujete. Týká se to pouze lidí, kteří se tím živí, tzn. nakoupí třeba něco na Aukru apod. a obratem to tam se ziskem prodají. Tedy klasické podnikání. Pokud budete mít doma po dědečkovi sbírku mincí za milion a budete jí chtít rozprodat, žádné daně z toho platit nebudete. Stejně tak když budete chtít rozprodat oblečení nebo hračky po dětech, elektroniku, nábytek, obrazy z dědictví, nebo cokoliv jiného. Pokud by vám chtěl FÚ doměřit daň, bude muset prokázat, že jste ty věci v posledním roce koupili za účelem jejich dalšího prodeje a vygenerování zisku.
Stát má sloužit občanům a ne aby je stát vydíral a okrádal o další vymyšlené poplatky. Vláda Fialy a bruselští eurohujeři si zahrávají s trpělivostí občanů.
Lžete tohle je normální daňová povinnost,jen to doteď nikdo neřešil. To že někdo neplatí daně z podnikání je jeho problém když na to dojede
😂😂😂
Na Sk je to zavedené už asi rok, a má pravdu 5.0 v8 je to len pro obchodniky
Ještě že jsme na Moravě.