Málokdo čekal, že se do takové situace dostaneme, bohužel se ale stalo. Pro stále větší počet lidí je velkým problémem obstarat si byť jen to nejzbytnější, aby mohli přečkat daný měsíc. Řeč je především o potravinách, kdy i ty základní se svou cenou začaly blížit luxusnímu zboží. Koho by napadlo, že za chléb budeme platit 50 Kč, za máslo 70 korun a za obyčejný olej třeba stovku?
Požádejte si
A ačkoliv růst ceny potravin v posledních měsících trochu přibrzdil, přinejmenším nám to říkají inflační čísla z Českého statistického úřadu, ve skutečnosti jsou vydávané částky za ně stále vysoké. Podle ekonomů jsme navíc vstoupili do značně nejistých vod, kdy mohou ceny opět velmi rychle vystřelit vzhůru, což už by nejednu domácnost zřejmě finančně položilo.
Naštěstí však žijeme ve společnosti, kde by přísun potravin už neměl být pro nikoho problémem, a to navzdory tomu, že si je za svůj příjem nemůže v dostatečné míře dovolit. Od toho tu jsou totiž potravinové banky. Ty slouží přesně pro tyto případy. Pakliže máte hlouběji do kapsy, můžete si do nich přijít a vzít si, co zrovna potřebujete.
Ačkoliv na zásobování z potravinové banky nevzniká žádný nárok a o tom, zda ho obdržíte nebo nikoliv, rozhodují především zaměstnanci, případně spolupracující obce, ve skutečnosti se dostává prakticky na všechny potřebné. Mezi ně se řadí zejména sociálně slabé domácnosti, případně samoživitelky, které mají problém vyjít se svým příjmem, i když třeba pracují.
Skvělé potraviny bezplatně
“Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje, až mi o tom řekla kamarádka. Nejdříve jsem se zdráhala tam jít, myslela jsem si, že je to nějaké místo pro lidi bez domova. Ale vůbec ne, všechno je tam moc hezké a lidé jsou milí, chtějí vám pomoci. Dostanu vždy to, co potřebuji,” říká paní Hana Rokosová z Ostravy, která díky potravinové bance šetří každý měsíc tisíce korun, které by jinak musela vydat za nákup jídla.
Čtěte také: Velký obchodní řetězec v Česku oznámil obrovské změny. Zákazníkům se to vůbec nelíbí, přijdou o výhody
“Těm potravinám vůbec nic není. Některé jsou sice lehce po datu minimální trvanlivosti, ale to vůbec nevadí,” vysvětluje paní Hana, jak to chodí. Faktem je, že do potravinových bank se často dostává zboží, které obchodní řetězce v určité lhůtě nestihly prodat. Ovšem tyto instituce získávají i podporu z evropských programů, případně od jednotlivců.
Foto: Shutterstock
Brambory za 30 Kč nebo voda za 150 Kč m3, to je síla. Nikdy bych nevěřil, že mohu říci zlatí komunisti. I za Babiše bylo blaze, za Fialy je jen draze.