Ještě relativně nedávno bylo reálnou možností to, že se v České republice zavede takzvaný třináctý důchod. Mělo se tak přilepšit důchodcům, kteří si stěžovali, že mají jen velmi malé penze a že s nimi nejsou schopni vyžít. Někoho tedy napadla vlastně docela podivná záležitost, že by se tedy vyplatil ještě jeden důchod navíc, byť na něj už nepřebývá žádný další měsíc.
Získejte prostředky navíc
Nakonec se to takto oficiálně neuskutečnilo a velmi záhy se šlo jinou cestou, která se jevila jako logičtější, a to je navyšování standardních důchodů. Tím jsme dospěli až do stavu, kdy měsíční penze činí v průměru více jak dvacet tisíc korun, což je podle řady ekonomů přehnané a neudržitelné.
To je však jiná otázka. Málo důchodců však ví, že si reálně 13. důchod může obstarat, a to vlastními silami. Upozornil na to finanční analytik Jaroslav Brychta, který celou záležitost popsal v podcastu Brocast. Podle něj dělají senioři jednu velkou chybu. Své celoživotní úspory nechávají ležet na běžném účtu, nebo ještě hůře někde pod polštářem, a nenechávají je pracovat ve svůj prospěch.
Ten přitom může být značný. V dnešní době není žádnou výjimkou, že má důchodce naspořeno například 500 tisíc korun. Ty mu však leží na obyčejném účtu, kde akorát tak ztrácejí hodnotu. Stačilo by přitom zajít do banky nebo dvakrát kliknout v internetovém bankovnictví a může být všechno jinak.
Peníze se budou jen sypat
V současné době nabízejí banky na spořicích účtech úrok od 5 do 6 %. To přitom na půlmilionové úložce dělá po zdanění spolehlivě více než 20 tisíc korun ročně. Jsou to peníze, které můžete získat takzvaně za nic, pokud jste dosud prostředky neměli takto uložené. Takto získané finance potom můžete použít právě jako třináctý důchod a pořídit si za ně například nějakou dovolenou nebo věci, které potřebujete, ale z běžného důchodu si je už nemůžete dovolit.
Čtěte také: Už to leze ven. Důchodce oholí o pěknou částku. Stát už nemá peníze, a tak jim to prostě vezme
Počty mohou být přitom velmi různorodé. Ale i když má někdo uspořeno jen 250 tisíc korun, stále se může dostat alespoň na desetitisícový úrok ročně. Naopak, pokud má někdo úspory ve výši milionu, potom může počítat s tím, že za rok dostane nějakých 40 až 50 tisíc od banky jen tak. A to už za to stojí, nebo ne?
Foto: Shutterstock
Těch 500.000 kč může mít našetřeno jen důchodce, který má vysoký důchod a ne 15. – 18.000 kč.
Autor je nejspíš přesvědčen, že důchodce rovná se dement. To si snad dovede spočítat každý.
Autor nějak zapomněl na inflaci. Takže i při úroku 6% a nedávné inflaci 18 % byly jenom ztráty. A v současné době to rovněž nedosáhne ke kladnému výsledku. Kdo má ušetřeno, jenom tratí. A takoví hlupáci ještě radí, že je to výhodné a že se na tom dá vydělávat.
,
No co je za debila co tady plácá. Když má někdo malý důchod tak měl taky asi nízkou mzdu. Co mohl asi tak našetřit?
Přesně…..
Který autor toto píše, kdo má 500000 kč na úctě,a i kdyby 5% na spořícím účtu nepokryje českou inflaci.Takže,žádný 13 důchod,ale při této inflaci né 12 důchodů ale jenom 10 důchodů za rok.Děkujeme že radu a sláva ODS sláva lidem ,kteří tuto sestrukční vládu a prezidenta volili .Důchodce,který 47 dělal.Sláva
Nevím, kde jste k takovým číslům přišli, průměrná penze je mi k ničemu, stejně tak jako průměrné úspory … já mám na účtu asi tak na nájem a důchod měsíčně dělá 18 000 Kč. Tak se proberte!
Nesmysl. Při 18% inflaci nevydělá nikdo. Úrok 4-6% nepokreje ani inflaci. Ještě musíme odečíst 15% daň. Většinou jdou tam i jiné podmínky. Inflace nás všechny okradla o úspory. Stouply nám ceny o 50-200%. Na tom vydělávají jen energetické firmy, obchodníci, banky a stát. Pan Kulhánek z nás dělá blce zrovna tak jako premiérův poradce Křeček.