Bylo asi jen otázkou času, kdy se zdánlivě spolehlivý systém omezení cestování do rizikových oblastí, respektive nutnosti po návratu předkládat drahé osvědčení o negativním testu, začne drolit. Jakmile se otevřely hranice a trochu povolila pravidla, milovníci cestování našli finty, kterými státní nařízení obelstít.
Jak obejít nařízení
Cestování po Evropě je v dnešní době už prakticky možné bez větších omezení, a vzhledem k tomu, že je možné létat z jiných evropských letišť, před českými cestovali se otevřely zajímavé možnosti, jak obejít nařízení českých úřadů. Ty pravidelně aktualizují seznam rizikových zemí, do kterých je sice možné vycestovat, ale při návratu je nutno předložit negativní test, případně nastoupit do čtrnáctidenní karantény, kterou si logicky málokdo může dovolit absolvovat. Milovníkům levného cestování je zase proti srsti platit dva tisíce korun za test, když je celá dovolená vyjde třeba na deset tisíc korun.
“Teď sedím v Istanbulu, letím teda do Sharmu, ne do Hurghady. Cesta naprosto v pohodě, jen byli celkem striktní ohledně pojištění (letěla jsem z Vídně),” popisuje na facebooku jedna z cestovatelek, jak se dá systém poměrně pohodlně oklamat. Dotyčná z České republiky jednoduše odjela do Vídně, odkud odletěla do tureckého Istanbulu, kde přestoupil na let směřující do egyptského Šarm aš-Šajchu. Navštívila tak rovnou dvě destinace, které jsou z pohledu českých úřadů rizikové (Turecko a Egypt). Přesto se po návratu nebude muset nechat testovat. Přiletí totiž do Vídně a uvede, že se vrací domů do České republiky. Z tohoto pohledu se vrátí ale z Rakouska, nikoliv z Egypta.
Tímto způsobem lze přitom klamat i v případě zemí, do kterých české úřady nepovolují vycestovat vůbec, případně když takové nařízení v budoucnu vydají.
Osobní zodpovědnost nic nenahradí
“Letěla jsem přes Budapešť do Káhiry a stejnou cestou nazpět. V Budapešti řeknete při návratu, že děláte jen tranzit do ČR a normálně jdete z letiště ven, sednete do auta a jedete domů,” chlubí se další Česka na sociální síti s obdobným příběhem.
Hygienici a epidemiologové nad tímto počínáním neskrývají rozhořčení, protože taková aktivita jednotlivců podrývá celý systém a může snadno vést k problémům. “K tomu se nedá nic moc dodat, to je samozřejmě naprosto špatně. Tímto se snaží obelstít systém a ten nikdy nemůže mít stoprocentní schopnost tyto případy pochytat a pak nad tím logicky ztrácíme kontrolu,” řekl pro deník Blesk epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula. “I v dobách vrcholu té epidemie se nedá úplně ošetřit, když máte otevřenou hranici EU, to se nedá technicky pochytat. To by tam musely být kontroly.” Podle Prymuly je v této době zásadní osobní zodpovědnost, kterou lze obtížně vynutit, ale kterou by lidé měli pro dobro všech dodržovat.
Foto: Freepik