V České republice aktuálně probíhá něco velmi špatného. A je potřeba to začít okamžitě řešit. Aktuálně je totiž obrovským způsobem nabourávána důvěra v českou měnu a úspory v ní. Ty totiž rychlým tempem ztrácejí na hodnotě. Inflace je už druhým rokem nad patnácti procenty, a přestože pomalu klesá, stále hrozí, že bude velmi vysoká i v příštích letech.
Tohle vůbec nefunguje
Reálně to neznamená jen to, že se lidem zdražují nákupy, což je samo o sobě velmi nepříjemné. Ovšem likvidují se jim de facto také úspory. Ty jsou sice vyjádřeny stále stejným číslem na bankovním kontě, ovšem postupně si za ně koupíte méně a méně. Pokud máme roční inflaci 15 %, pak to znamená, že milion na začátku roku má na jeho konci hodnotu už pouhých 850 tisíc. A pokud máme takové roky dva za sebou, je z toho rázem jen 700 tisíc. A co teprve tři, čtyři nebo pět takových let.
V současné době je zaděláno na velký průšvih v tom smyslu, že se nám tu inflační očekávání usadí a budeme tu tento fenomén mít v podstatě natrvalo, jako třeba v Turecku, kde dochází k obrovskému znehodnocování úspory i měny jako takové.
Dnes už je naprosto jasné, že Česká národní banka v loňském roce selhala, když přestala navyšovat úrokové sazby v momentě, kdy inflace zdaleka nebyla pod kontrolou. Není stále a ČNB přitom se zvyšováním nadále váhá. Nadějně rozjetý boj s inflací proto zabrzdila a Česko se tak stále objevuje na špici zemí s nejvyšší mírou zdražování. To je znepokojivé.
Přijdou změny
V současném modelu máme reálnou úrokovou sazbu někde u minus osmi procent. To znamená jediné, lidem jsou likvidovány úspory. Naopak jsou preferování dlužníci, jakkoliv se to může zdát zvláštní. Ale v této situaci je úrok ve výši 6 %, který můžete získat na hypotéku, skutečně za hubičku. Protože inflaci máme na 15 %. Pokud by platily základní ekonomické poučky, musel by být úrok alespoň stejný, ne-li vyšší než inflace.
Bohužel to neznamená nic jiného, než že tradičně spořiví Češi tratí. Kdo si celý život šetřil, musí teď se smutkem sledovat, jak mu mizí reálná hodnota jeho úspor, protože ČNB nekoná. Nemá tak šanci získat na spořicím účtu či termínovaném vkladu adekvátní úrok, ale dostane jen něco kolem 5 %.
Do budoucna by to mohlo zadělat na velký problém. Oproti západním zemím byla česká společnost velmi spořivá, což jí pomáhalo v těžkých časech. Ale už vidíme změnu trendu. Lidé raději utrácejí, protože za rok by si za své peníze koupili podstatně méně.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
V hotových penězích držím stabilně 50k, ostatní peníze různě investuji. Na účtu bych Kč nedržel, to je blbost. Ale nemyslím si, že inflace bude dlouhodobě vysoká. To by mohlo skončit rozvratem ekonomiky a pokud by inflace nezačala v dohledné době výrazněji klesat, ČNB podle mě nakonec zvýší úrokovou sazbu. Nevím, mě se ta inflace zase až tak nedotýká, tak to moc neřeším. Potraviny jsem schopen sehnat za relativně podobné ceny (+10%) jako před 2 lety, věci běžné spotřeby také. Pokud potřebuji nějaké stavební materiály a věci na zahradu, tak pro to většinou vyrazím do Polska. Služby jsem nevyužíval a nevyužívám, maximálně pokud si něco neumím udělat sám, seženu si řemeslníka bez účtu, kde ta cena práce není nijak astronomická… Barák mám svůj, dluhy nemám, topení mám zdarma dřevem z vlastního lesa, takže já jsem relativně v pohodě, ale chápu, že šetřílkové s miliony na účtu v Kč jsou teď asi celkem v háji 😀
Filozofie držet hotovost v jiné měně je v nynější situaci hloupá, protože na devizovém účtu nejsou žádné úroky a to je taky důvod, proč se zvedl zájem cizinců o ukládání peněz v korunách v českých bankách, což pomohlo posílit kurz koruny.
Zase strašení
Trochu omyl autora, znehodnocení úspor způsobuje naše neschopná vláda a ne ČNB. Jak si jinak vysvětlit to, že např. ve Francii je inflace asi 5% a úrokové sazby mají daleko nižší než my. Platba eurem to taky nebude. Takže stačí použit selský rozum.
A jak by jste to zařídil vy ? Jak přinutíte obchodníky nezvyšovat absurdně ceny ? Třeba jste sám řemeslník, který zvedl ceny. Já vám narovinu sdělím, že mě stoupla průměrná marže dvojnásobně a proč ne, když vy hlupáci to porád kupujete, tak vám to budu zdražovat, co se do vás vejde. A nemůžu za to, že žiju mezi čechy, kde to takhle chodí. I vy mě to zdražujete, tak já vám to jen vracím. Zkuste podnikat a nebudete tady tvrdit taková hloupá moudra, že za to může nějaký Fiala. Mě Fiala podnikání neřídí. Přestaňte akceptovat vysoké ceny a začne se zlevňovat. Na jižní moravě jsou absurdní ceny za ubytování a není možné tam sehnat volné místo. Montážní firmy montují tepelná čerpadla a fotovoltaiku za absurdní ceny a každý to musí mít teďka hnedka. Zemědělci nám v loni tvrdili, že je nedostatek pšenice a zdražilo se pečivo a letos řeší plné sípky pšenice , že se jim zkazí a teďka je jejich jedinou starostí, aby se sem nedostala levná pšenice odjinud a pokud ano, tak budou vypouštět informace, jak vás to zabije. Takže jen spekulují a šroubují cenu nahoru a tohle se dělo i s železem. Mě by zajímalo, komu ty plný sípky pšenice patří, jestli nejsou náhodou Agrofertu. A to je důvod proč je draho. Takže vás, váženy pane, možná okrádají ti, kteří ukazují prstem na někoho jinýho.
Proč se proboha tak ztapňujete a píšete opakovaně o tématech o kterých máte zcela nulový přehled? Tohle má být předpokládám asi taky nějaké prorusácké médium s notičkami Ruska, protože prostě není možné, aby byl někdo tak hloupý.
No, tak jako to udělali v Turecku to ČNB rozhodně nedělá. Turci naopak úrok snížili i když nad tím odborníci z celého světa i ti turečtí, kroutili hlavou, ale bylo to rozhodnutí populisty a diktátora Erdogana. Jeho příznivci jsou hluší a slepí, zkrátka je to ideologie a veškerý pragmatismus jde stranou, voliči svým modlám odpustí naprosto cokoliv, to je ale vidět i u nás na Slovensku, v Maďarsku nebo v USA. Ale vraťme se k inflaci, ČNB měla zvednout úroky dříve, to je svatá pravda, nedělali nic, ale je diskutabilní, jestli by měl být úrok větší, možná o procento – dvě, protože už zase lidé nabírají hypotéky a developerům a firmám poskytujícím přidružené služby, roste chuť zase zdražovat. Rozhodně nemůžeme ale tvrdit, že by měl úrok kopírovat inflaci, tj. být na úrovni 15%, to by způsobilo jiné závažné problémy.