Epidemie koronaviru má v České republice největší sílu z celé Evropy. Zahraniční média si tohoto fenoménu už všimla a začala zjišťovat, co vlastně Češi udělali tak špatně, že se z premianta na jaře proměnili v absolutního propadlíka. Zatímco čísla okolních zemí se zhoršují jen velmi mírně, v Česku vystřelila vzhůru a dnes tak máme na první příčce tak velký náskok, že nás z ní jen tak někdo nesesadí.
Určité odpovědi nabídl v minulých dnech ministr zdravotnictví Roman Prymula, který připustil, že nedokázal Čechy přesvědčit o tom, jak vážná situace je. Díl viny hodil také na pseudoodborníky, kteří ve velkém koronavirus bagatelizovali, dokud jsme se nedostali do současné, velmi nezáviděníhodné pozice.
Roušky jen jako nutné zlo
Další odpověď pak přinesl aktuální průzkum agentury Ipsos, která zjišťovala, jakým způsobem Češi používají roušky, tedy nejzákladnější, ale také nejefektivnější obranu proti koronavirové infekci. Byly to přitom právě roušky, které Česko na jaře proslavily. Vláda vyhlásila plošnou povinnost jejich nošení a přitom je nedokázala zajistit. Lidé ale ukázali, že si je dokáží vyrobit sami. Za pár dní měl sadu textilních roušek úplně každý. Premiér Andrej Babiš pak hrdě radil svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi, ať svým lidem roušky také nakáže.
Jak rychle jsme si ale roušky osvojili, tak jsme je také opustili jako nepříjemné a omezující. Bohužel se to vymstilo. Nejde přitom jen o to, že tu je velká skupina odmítačů roušek vyzývajících k občanské neposlušnosti, tedy jejich nenošení, ale lidé je podle všeho začali brát jen jako nutné zlo, které musí mít na sobě, když někam vchází. Z průzkumu přitom vyplývá, že je jim do značné míry jedno, v jakém je rouška stavu.
Průzkum ukázal, že lidé přeceňují účinnost jednorázových roušek. Dvě pětiny lidí je mění jednou denně, což je nedostatečné, protože rouška vydrží jen pár hodin. Patnáct procent respondentů pak odpovědělo, že jednorázovou roušku nosí klidně týden. Po každém použití, tedy tak, jak to má být, mění roušku jen 16 % lidí.
Nesprávné použití roušky vede k nákaze
Podle průzkumu se Češi netrápí ani s rouškami textilními. Polovina dotázaných mění svou roušku každý den, ale celá šestina opět jen jednou týdně.
“Ukazuje se, že se u části veřejnosti projevuje únava z dlouhodobosti omezení, respektive ‚naše švejkovství‘, a to vede k nesprávnému používání ochranných pomůcek dýchacích cest,” komentuje výsledky průzkumu Jana Zimová, výkonná ředitelka firmy Repsilon.
Jak známo, nesprávně používaná ochrana dýchacích cest může napáchat více škody než užitku. Lidé se ze svých roušek při nesprávné manipulaci a především při nedodržování hygieny, tedy nedostatečné výměny roušek, mohou sami infikovat. “Často je to právě z nevědomosti, kdy se lidé respirátorů nebo roušek dotýkají rukou v obličejové části, různě je při nošení upravují, nosí je během celého dne bez výměny nebo si je například sundají, aby si zakouřili, a následně tu samou ústenku nasadí znovu. Tím snižují účinnost anebo sami sebe přímo ohrožují, protože právě kontakt rukou s kapénkami obsahujícími virové částice COVID-19 a následný dotyk v oblasti obličeje patří k častým způsobům přenosu onemocnění,” řekla k tomu Zimová.
Foto: Freepik