Kromě toho, že čísla nakažených rychle rostou, má česká vláda ještě jeden, dlouhodobě možná horší problém: občané totiž už do značné míry odmítají plošná opatření a nechtějí se vracet do stavu, kdy budou muset nosit roušky téměř všude po dobu několika měsíců, minimálně zřejmě do jara.
Mnozí přitom nezůstali jen u povzdechů nad tím, jak budou mít opět odřené obličeje a jak se jim bude špatně dýchat. Existují skupiny, které volají po občanské neposlušnosti a sociálními sítěmi kolují nejrůznější fotografie lidí, kteří roušky ostentativně nenosí tam, kde by je měli mít nebo mají na ústech nejrůznější paskvily, jež neplní funkci, kterou by plnit měly.
Kreativní výklad ministerského nařízení
Ministerstvo zdravotnictví obnovilo své jarní nařízení, které zní následovně: “Všem osobám se s účinností ode dne 10. září 2020 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.” Vyplývá z něj, že není možné vstupovat do zastřešených veřejných prostor bez ochrany úst. Mimochodem, podle ústavních právníků je zřejmě protiprávní.
Odpůrci nošení roušek se každopádně snaží toto nařízení hatit. Nosí různým způsobem upravené roušky, které sice teoreticky zakrývají nos a ústa, ovšem z dýchacích cest mohou stále unikat částice aerosolu. Efekt tak není žádný. Tito lidé to zdůvodňují tím, že v klasických rouškách nemohou dýchat. Své výtvory potom sdílí v příslušných skupinách na sociálních sítích. Při jejich prohlížení se nelze ubránit pocitu, že pokud by tito lidé svou kreativitu přetavili trochu jiným směrem, bylo by to mnohem lepší.
https://www.facebook.com/robert.lacko.79656/posts/357637355258244
“V práci bohužel musím (mít nasazenou roušku), firma nařídila celoplošné nošení náhubků. Alespoň jsem si vypreparovala ten vnitřek, jinak by to se mnou za dvanáct hodin seklo,” uvádí jedna z takových žen a přikládá fotografii, na které je vidět lékařská rouška bez vnitřní bílé vrstvy. “S vykuchanou rouškou se líp sedí u doktora,” chválí další tento postup. Následně pak radí jak na to: není prý třeba nic párat, ale vnitřní část stačí odstřihnout nůžkami.
Policie nemá nástroje k řešení takových případů
Podle policie není podobné případy úplně jednoduché postihovat. Ostatně, když má někdo špatně nasazenou roušku, obvykle dostane jen dobře míněné upozornění bez pokuty. A ve většině případů jde skutečně jen o nedopatření, nikoliv úmysl.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3595697323797218&id=100000709587925
Strážníci však nemají kapacity, aby zkoumali, zda má někdo svou roušku vykuchanou. Na první pohled jsou viditelné roušky vytvořené ze záclon nebo jiných velmi propustných materiálů. Ale vzhledem k tomu, že jejich nositelé v zásadě naplňují literu nařízení ministerstva, je jejich pokutování složité. “Nám stačí, když má člověk přes pusu a nos svetr nebo kabát. Tím splňuje definici zakrytí. Když bude mít někdo špatně zakrytá ústa, tak řekneme, ať si nasadí normální roušku, nebo ať si ji zakryje třeba mikinou,” řekl pro idnes.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Na internetu přitom koluje celá řada doporučení, jak se vyhnout případné pokutě. Jedním z fíglů má být nošení roušky v ruce spolu s láhví vody. Pakliže dojde k policejní kontrole, stačí říct, že se dotyčnému udělalo nevolno a musel se zrovna občerstvit. Dalším z častých triků je volně uvázaný šátek kolem krku, který si v případě problému rychle přetáhnete přes ústa.
https://twitter.com/yachtastazia/status/1304011615629606912
Foto: Freepik