V současné době se mluví o tom, že se věk pro odchod do důchodu bude muset navýšit přinejmenším na 70 let, aby důchodový systém vůbec mohl nějakým způsobem fungovat. Důvodem je, že penzistů přibývá a naopak v rámci průběžného systému ubývá těch, kdo by na ně platili.
Velmi zajímavá možnost
Dle odborníků jde však jen o přechodné řešení a reálně budou třeba mnohem větší změny. Důchody tak mohou přicházet v úvahu ještě později a navíc v menší míře než dnes, kdy oněch průměrných 21 tisíc korun v podstatě stačí na pohodlný život.
Najdou se však lidé, kteří na státní důchod spoléhat nechtějí a navíc jsou přesvědčeni, že si odpočinek zaslouží mnohem dříve. “Jsem zastáncem finanční nezávislosti a cílím na důchod ve 40 letech. Potom už nebudu vůbec pracovat,” říká pan 35letý pan Dušan. “Celou dobu spořím a investuji a za pět let budu z toho portfolia odčerpávat.“
Dnešní vysoké platy umožňují lidem odkládat poměrně velkou část příjmů právě na investice, jež se každoročně zhodnocují. Využívá se tak efektu složeného úročení, který mnozí popisují jako osmý div světa, protože po pár letech začíná přinášet velký efekt. Původní malé investice začínají přinášet značný výnos a vše se pěkně nabaluje.
Důležité je ale i to, abyste si odřekli určité radosti a dokázali spořit co možná nejvíce. Pouze tak můžete docílit finanční nezávislosti v poměrně mladém věku, jako je právě 40 let.
Kolik je potřeba peněz?
Stále více lidí se chová právě tímto způsobem, protože nechce v práci, která je nebaví, trávit třeba padesát let života. Takhle si odpracují patnáct až dvacet let a následně mohou žít ze svého portfolia.
A jak by mělo být vysoké? To záleží především na tom, kolik chcete čerpat prostředků a s jakou částkou dokážete v rámci jednoho měsíce vyžít. Pro někoho to může být 30 tisíc korun, pro dalšího potom třeba 100 tisíc korun nebo ještě více.
Čtěte také: Důchodci nafasují novou průkazku. Kdo ji nebude mít, bude muset platit více peněz za zboží a služby
Je však otázkou, zda jde o dobrou zprávu pro stát. Zdá se, že spíše nikoliv. Tímto způsobem totiž bude ubývat lidí vykonávajících nějakou práci. Tito jedinci také obvykle neplatí na důchodové spoření, protože už si ho zajistili sami po své ose. Pravdou ale také je, že stát s tím nic moc neudělá.
Foto: Shutterstock