Lidé v České republice se vážně začali strachovat o to, zda pro ně bude v nemocnici místo, pokud se nakazí novým typem koronaviru. Právě předtím přitom už před nedávnem varoval biochemik Jan Konvalinka, který prohlásil, že pro lidi, co se nakazí nyní, už nemusí být v nemocnicích postaráno. Tak daleko sice situace ještě nedošla, ale už i vláda zcela zabrzdila zemi ve strachu z toho, že zdravotnický systém po prvním listopadovém týdnu zkolabuje. Navíc to prozradila veřejnosti.
Mnoho lidí se těchto prohlášení chytlo a nyní se obává, zda se do nemocnice vůbec dostanou. Pro zdravotníky to má řadu vedlejších efektů a žádný z nich není pozitivní, snad kromě toho, že si už drtivá většina občanů uvědomila vážnost situace. Aktuálně si však značné množství lidí volá při lehkých příznacích respiračního onemocnění, kdy to může a nemusí být covid, záchranku podle rozšířeného názoru, že ta musí pacienta někam umístit. Jde tak mimo jiné o snahu dostat se na nemocniční lůžko v dostatečném předstihu.
Volají i lidé zcela bez příznaků
“Takhle teď vypadá běžný výjezd záchranné služby. Výzva, fofrem k autu, návlek do ochranných prostředků, výjezd, ošetření a transport pacienta, návrat na základnu, likvidace potenciálně kontaminovaného materiálu, dezinfekce sebe i celé sanitky. Po takovém výjezdu je auto hodinu nepojízdné,” napsal na svůj facebookový profil záchranář z Pardubického kraje.
Doplnil pak, že drtivá většina lidí, kteří jsou pozitivní a záchranku si volají, má jen lehký průběh nemoci nebo je dokonce bezpříznaková. Do nemocnice takoví pacienti nepotřebují. Výjezd je proto zbytečný. Podle záchranáře se mu tito lidé svěřují se svými obavami, aby se dostali do nemocnice, pokud se jejich stav zhorší. “V těchto případech je největším problémem strach. Ti lidé jsou opravdu na první pohled vystrašení. Tak si zavolají o pomoc,” dodává.
Slova záchranáře potvrzuje také mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Už v září středočeští záchranáři zaznamenali citelný nárůst výjezdů a se zhoršující se epidemiologickou situací dochází ke kontinuálnímu růstu. Dodává přitom, že se nezvýšil počet výjezdů k vážným případům, ale právě k takovým, kterým bylo sděleno, že jsou covid-pozitivní, ale mají jen lehký průběh onemocnění nebo jsou dokonce zcela bez příznaků. “Být pouze covid pozitivní není indikace k výjezdu posádky a hospitalizaci. Nakažený by měl dodržovat přísnou karanténu a léčit se při lehkém průběhu nemoci doma,” varovala Effenbergerová pro idnes.cz.
Dezinfekce sanitky po každém výjezdu
Strachu lidí je podle mluvčí možné rozumět, ale každý by si měl uvědomit, jak moc napjatý celý zdravotnický systém aktuálně je. Posádka, která vyjede k podobně banálnímu případu, potom může chybět například u vážné dopravní nehody. Apeluje proto na občany, aby záchranku volali jen tehdy, když ji skutečně potřebují. Jen tak může být zajištěna kvalitní péče pro všechny.
Další komplikací je samotná pozitivita těchto pacientů. “Jakmile máme pacienta s potvrzeným covidem, po absolvování výjezdu se sanitka musí odstavit, záchranáři si musí sundat obleky a do sanitky se dává přístroj, který tam asi dvacet minut produkuje dezinfekční páru. Pak se to musí nechat ještě asi hodinu až dvě odstát,” řekla mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková. Tento proces je přitom nutný téměř po každém výjezdu, pouze s tou výjimkou, kdy sanitka absolvuje výjezd k více covidovým pacientům po sobě. Pak může proběhnout kumulativní dezinfekce.
Foto: Freepik