Slovenská vláda tahá v krizi za záchrannou brzdu a rozhodla se omezit výdaje státního rozpočtu. Kromě toho, že schválila návrh na pomalejší růst minimální mzdy, rozhodla se také sáhnout lidem na důchody.
Slováci se snaží šetřit
Konkrétně jde o výrazné snížení takzvaného 13. důchodu pro penzisty, který coby předvolební lákadlo zavedla předchozí vláda, jež k tomu měla většinu v parlamentu. Ani tak to ale straně SMER kýžený počet hlasů nepřineslo a musela se poroučet do opozice.
Vláda Igora Matoviče navrhla zpomalit nárůst minimální mzdy v zemi v příštím roce na 623 eur z nynějších 580 eur. Původně se přitom počítalo s tím, že by stoupla až na 656 eur. Zaměstnavatelé přitom žádali, aby se v důsledku ekonomické krize způsobené koronavirem minimální mzda v příštím roce nezvyšovala vůbec. To pro změnu odmítaly odbory, které trvaly na původním návrhu. Vláda tak zajistila určitý kompromis pro růst minimální mzdy.
Česká vláda slibuje jednorázové příspěvky
Vláda také schválila návrh na změny ve výpočtu 13. důchodu, který Pellegriniho vláda prosadila čtyři dny před únorovými parlamentními volbami. Nová vláda se zatím třinácté penze rozhodla zachovat, ale upraví je tak, aby byly spravedlivější. Nově by tak měly záviset na výši důchodu, a to reverzním způsobem. Lidé s nižší penzí dostanou v případě schválení zákona ve sněmovně, s čímž se počítá, vyšší 13. důchod a lidé s vyšší standardní penzí budou mít tuto dávku nižší. Celkově dojde k úspoře státních výdajů.
K těmto škrtům na Slovensku dochází v době, kdy se v České republice diskutuje, jak důchodcům naopak ještě přilepšit. Velkou diskuzi vyvolal návrh takzvaného rouškovného, kdy vláda chce jednorázovým příspěvkem vylepšit finanční situaci důchodců. Mělo by jít o částku mezi čtyřmi a šesti tisíci korunami, která se vyplatí ještě letos. Opozice to přitom odmítá jako nemístné rozhazování veřejných prostředků v době, kdy stát vytvořil největší schodek v historii země.
Foto: vlada.cz