Ještě před pár lety si to nikdo nedokázal představit. Peníze uložené v českých bankách byly v bezpečí a zdejší finanční sektor platil za velmi stabilní. To trvá i nadále, ovšem objevují se trhliny, kvůli kterým někteří lidé v tuzemských bankovních domech ruší své účty.
Klienti toho mají plné zuby
Nejde totiž o to, že by bankám snad hrozil nějakých krach. Pro klienty začínají být problémem banky samy o sobě. Ať už z vlastní vůle nebo pod vlivem tuhé regulace jim totiž dělají věci, které si klienti jednoduše nechtějí nechat líbit.
“Před pár měsíci mi volali z banky, že prý dělám nějaké podezřelé transakce do zahraničí a prý mám doložit spoustu dokumentů, že nedělám něco nekalého. Přitom jsem jen platil peníze za zahraniční aukce,” říká pan Aleš z Berouna. “Chovali se ke mě, jak kdybych opravdu něco provedl, a když jsem vše doložil, tak už se ani neozvali. Neodpověděli dokonce ani na to, zda je takto vše v pořádku.“
Klienta takové chování banky hodně popudilo, a rozhodl se tedy zrušit svůj bankovní účet. Od finančního poradce se ale dozvěděl, že podobně postupují prakticky všechny banky v České republice. “Tak jsem si řekl, že na mě rozhodně vydělávat nebudou, když se takto chovají. Založil jsem si účet u platební organizace Wise, která funguje podobně jako banka. A musím říct, že jsem spokojen. Poplatky jsou minimální a služby vynikající,” popisuje pan Aleš.
Problémem je také hotovost
Jak se v poslední době ukazuje, banky to opravdu hodně přehánějí se zkoumáním původu prostředků, které si ukládáte na svých účtech. Hodně se řeší, od koho vám přišly, případně kam je posíláte. Do značné míry za to může regulace ze strany České národní banky k zamezení praní špinavých peněz.
Vše je ale nastaveno tak nešťastně, že na to obvykle doplácejí hlavně poctiví klienti. Pokud bance nevyhovíte s dokládáním podkladů, může vás udat na Finančním analytickém útvaru, případně vám sama účet rovnou zruší, což může být nepříjemné, pokud máte u banky třeba i sjednanou hypotéku a další finanční produkty.
Čtěte také: Kontrola bankovních účtů v Česku začala. Odborník odhalil, na co finanční úřad kouká a kdy to schytáte
Na komplikace můžete narazit i při výběru hotovosti. Například Komerční banka má ve svých podmínkách, že bude zkoumat, na co vybíráte vyšší částky. Pravdou také je, že banky už větší hotovost vidí opravdu neradi, a jakmile s ní budete manipulovat, musíte se smířit s větší mírou dohledu.
Foto: Shutterstock