Obchodní řetězce dávají tuzemským zákazníkům znovu za vyučenou. Nově po nich totiž požadují, aby si nakoupili co možná nejrychleji a v obchodech netrávili zbytečně moc času výběrem potravin nebo dalšího zboží. Je zkrátka potřeba, aby se dostalo i na ostatní. Pakliže se tedy rádi po obchodech procházíte a hledáte, co by vás zaujalo, případně studujete složení potravin, budete si za dobu strávenou v obchodě muset připlatit.
Je to opravdu nepěkné
Dnes už totiž prakticky nikdo nejezdí na nákupy bez vlastního vozidla. Parkoviště u obchodů se přitom rychle plní, a přestože se navyšují kapacity, i tak to přestává stačit. Obchodní řetězce tedy musely zvolit tvrdé řešení. Doba bezplatného parkování bude poměrně značně omezena, přičemž za delší čas v obchodě, tedy i na parkovišti, si budete muset připlatit.
Velká opatření teď zavádí například Lidl. Ten má celou řadu prodejen, kde se dosud parkovalo zcela volně, a to bez závory, kterou nebylo možné z různých důvodů instalovat. Teoreticky jste na takovém parkovišti mohli stát libovolně dlouho. To teď ale končí.
Kdo na takovém parkovišti zaparkuje, musí si nejprve doběhnout do prodejny pro papírové hodiny, nastavit si na nich 90 minut, a teprve potom jít nakupovat. Po parkovišti budou chodit kontroly, a kdo vytyčený čas přesáhne, dostane pokutu. “Více než 150 našich prodejen disponuje parkovacími závorami. Na většině z nich je nastaveno parkování zdarma po dobu 90 minut. Tato doba je podle našich zkušeností dostačující ke komfortnímu a ničím nerušenému nákupu,” uvedla mluvčí Lidlu.
Lidem se ale hodina a půl zdá málo. “Když už jedu nakupovat do obchodu, potřebuji na to čas. Dnes se vám snaží prodat všelijaký šunt, takže musím vše pročíst a bedlivě prohlédnout,” říká pan Karel, který podle svých slov stráví nákupem klidně i tři hodiny. “Mám to takhle rád a štve mě, že mě z obchodu někdo vyhání.“
Pořádně se to prodraží
Zajímavě přitom parkování začala řešit IKEA. Ta začíná poměrně velkoryse, kdy dává možnost nakupovat po dobu pěti hodin. Je to logické. Prodejny tohoto nábytkářského řetězce jsou rozlehlé a výběr nábytku si žádá čas. Navíc se zde lidé často také najedí, což si třeba hodinku vezme.
Možná si říkáte, že při nejhorším doplatíte třeba půlhodinu, když těch pět hodin přešvihnete. Jenže IKEA si na zákazníky připravila nehezký trik. Pakliže tuto dobu překročíte byť jen o minutu, musíte zaplatit i oněch pět hodin stání, které by byly jinak zdarma. A hodina stojí 50 Kč, tudíž se to může pořádně prodražit.
Čtěte také: Už to přišlo. Polský řetězec otevřel obří obchod v Česku. Češi nechápou, najednou nakupují za poloviční ceny
Závory a další způsoby omezeného parkování zavádějí také další obchodní řetězce. Z jejich pohledu je totiž důležité mít na parkovišti místa pro nově přijíždějící. Pakliže ti totiž nezaparkují, seberou se a odjedou, což pro obchod znamená ztrátu.
Foto: Shutterstock
Tam kde není zavora tak se z toho stává veřejné parkoviště. Pokud je to u nádraží, zastávky dálkových autobusů nebo v centru tak tam nezaparkujete a ani nenakoupíte.
Takže 10 pokladen a 1 otevřená to je dobrý
V německu v Kauflandu to mají podobně, ale v krámu můžete být jak dlouho chcete. Když čas přesáhnete. Dojdete s účtenkou na informace, dostanete lístek, který pak naskenujete v parkovacím automatu, a máte zdarma ceou dobu parkování, i kdyby to byli tři hodiny.
U nás to bude samozřejmě zase vyčůraný. Když budu v krámu dlouho, a koupim toho víc. Tak odměnou za větší útratu si ještě zaplatim parkoviště.
Zrovna Lidl kde skoro nic nemají úplně stačí na nákup 45 minut i s rezervou v případě dlouhé fronty u pokladen
Prosimvás a kde jsou ty bouře. Honem honem bych tam taky ujížděl, abych si zabouřil…
S prominutím, v supermarketech nakupují hlupáci. Za přijatelné ceny, mnohdy stejné zboží a často mnihem kvalitnější, pokud jde o potraviny, lze nakoupit v malých obchodech, kam se snadno dá dojít pěšky.
Tvl to je tragédie. Za 90 minut si u Lidlu nakoupím 3x a stihnu u toho ještě dobít auto