Stále více se ukazuje, jak éra velmi levných peněz pokřivila celou ekonomiku. Dlouhodobě zde přežívaly nefunkční a neziskové společností, které jen odsávaly pracovní sílu těm skutečně profitabilním. Jednoduše proto, že peníze neměly žádnou cenu, a tak se k financování snadno dostaly.
Tyto časy už se nevrátí
Podobně to ovšem fungovalo také s bydlením. V České republice tradičně panuje silná touha po vlastním bydlení, na čemž není nic špatného, ovšem musí to mít reálný základ. Dříve zkrátka platilo, že svůj byt nebo rodinný dům si mohl pořídit pouze někdo, a to ten, kdo měl stabilní finanční situaci a nadstandardní výdělky.
V minulých deseti letech však banky začaly půjčovat prakticky každému, kdo měl nějaké zaměstnání, i když nebylo zrovna dobře placené. Úroky na hypotékách byly mimořádně nízké a často se poskytovaly i do stoprocentní výše hodnoty nemovitosti. Všichni si totiž mysleli, že levné peníze tu s námi budou napořád.
Teď se ale ukazuje, jak moc naivní představa to byla. Úroky ve výši 1,5 % jsou nenávratně pryč, a kdo si chce dnes půjčit, musí platit úrok kolem 6 %. Jenže to není vše. Dlužníci, kteří byli zvyklí na nízké splátky, teď musí své hypoteční úvěry refinancovat za nových podmínek. Zjišťují však, že v takovém případě splácet nezvládají, protože už s nízkým úrokem jeli doslova na dřeň.
Byt vám mohou sebrat
“Velká evropská nemovitostní krize je stále teprve na svém počátku, hlásí Bloomberg. Návrat cen hypoték k normálu odhaluje, že řada evropských domácností na vlastní bydlení prostě nemá. Iluzi, že na něj má, vytvořily centrální banky, v čele s ECB, svým nezřízeným “tištěním” bilionů,” uvedl k tomu ekonom Lukáš Kovanda. Situace v České republice je přitom velmi podobná.
Mnozí doufají, že složité období vysokých úrokových sazeb nějak překlenou. A skutečně, jisté snížení se očekává již v příštích měsících. Podle ekonomů se ale ve střednědobé budoucnosti dostaneme přinejlepším někam ke 3 až 4 %, a to je ještě optimistický výhled. Dnes naopak platí, že úroky budou muset zůstat zvýšené delší dobu.
Čtěte také: Bydlení v panelácích bude nutné rekonstruovat. Jinak byty nemusíte být schopni prodat či pronajmout
To ovšem může znamenat, že to stále více lidí neutáhne a svou hypotéku bude muset jednoduše vzdát. V takovém případě jim ale jejich byt propadne bance, která ho obratem vrhne na trh. Spustí se tak výprodej nemovitostí, který může zadělat na nepříjemnou krizi. Poklesnou totiž i ceny těch bytů a domů, u kterých lidé ještě zvládají splácet.
Foto: Shutterstock