Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Toto rčení platí na většinu kroků, které udělá stát proto, aby vyřešil nějakou palčivou situaci. Je třeba vycházet z toho, že na problému vždy pracuje velké množství úředníků, z nichž pak něco vypadne. Často se ale ukáže, že to funguje pouze na papíře a nikoliv v praxi. Potom zůstane opatření, které lidem akorát ztěžuje a znepříjemňuje život.
Peníze se odkloní
Jak se zdá, přesně takový osud bude mít novinka ze stáje Ministerstva práce a sociálních věcí. To se, jak známo, rozhodlo kontrolovat finanční situaci žadatelů o sociální dávky. V rámci reformy celého systému vyplácení příspěvků, které budou sjednoceny do jednoho, dojde také k prolomení bankovního tajemství. To je krok, který kritizuje i Česká národní banka.
Bude to fungovat tak, že kdo si přijde o nějakou sociální dávku, bude muset podepsat souhlas s tím, že daný úředník ověří u jeho banky, kolik tam má uloženo finančních prostředků. Zároveň bude moci nahlédnout do katastru nemovitostí, zda dotyčný nevlastní více domů či bytů, které by mohl zpeněžit. Zkontroluje se ale třeba i vlastnictví vozidel.
Vlastně je to logické. Dávky by neměli čerpat ti, kdo sice nepracují a nemají průběžný příjem, ale jsou třeba již zajištěni úsporami či nemovitostmi. V případě financí se jako limit bere částka 200 tisíc korun. Je však otázkou, zda by se mělo zacházet tak daleko, jako je právě zkoumání bankovních účtů, což je citlivá záležitost.
Úředníci zjevně tušili, že tu bude určitá snaha o odklánění prostředků. Proto je v zákoně ustanoveno, že lustrace účtů se týká i dalších osob žijících v jedné domácnosti. Pakliže si tak požádáte o nějaký ten příspěvek, nevyřešíte to tak, že své miliony z účtu převedete například k manželce nebo třeba na dětské účty.
Peníze si nechají doma
Lidé však přeci jen řešení našli. Nabízelo se přitom celou dobu a je velmi jednoduché. “Oni si vážně myslí, že tohle něco změní. Vždyť stačí jediné a já už to udělal. Své úspory jsem z banky vybral a mám je doma v hotovosti,” říká pan Miroslav z Prahy. “Příspěvek na bydlení budu čerpat dále, jelikož ty úspory mám na důchod a nechci je utrácet už teď.“
Tento postup podle všeho zvolí celá řada dalších žadatelů o sociální příspěvky. Úřad práce s tím nic neudělá, jelikož pravomoc kontrolovat domácnosti, zda tam náhodou není uložena nějaká hotovost, zkrátka mít nebude.
Jaký je tedy výsledek? Přibude další regulace a papírování, které dopadne zejména na banky. Reálný dopad ale pravděpodobně nebude žádný, protože to lidé zkrátka obejdou.
Foto: Shutterstock, zdroje: Úřad práce, iRozhlas
Opet neco pro nezodpovedne, co i kdyz maji, utrati celou vyplatu-2x rocne zahr.dovolena aj. Jak k tomu prijdou ti, co se snazi nasetrit na napr.opravu domu nebo na duchod, na ktery od statu nemuzeme nic cekat.? Co ziskat penize do statni kasy zkracenim MD- jakmile je dite ve skolce, nebo rodice jdou pracovat, odebrat davku? Tak to fungovalo driv! Dlouhodobe nezamestnanym a tmavsim dat jen existencni minimum, aby meli potrebu pracovat. Rozsahlejsi kontroly pro invalidy-dost lidi pobira duchod bezduvodne, na potrebne, co nemaji zname doktory, nezbyva! Navic jde stat na ruku dluznikum.. Vsechno naruby tu je….
Není to náhodou záměrná příprava na měnovou reformu? Donutit lidi – hlavně nenápadně – vybrat peníze a co nebude v bance zkrátit jako v roce 1953??