Od příštího roku začne platit novinka, která se dotkne velkého počtu domácností, a to pravděpodobně negativním způsobem. Týká se totiž novely o sociálních dávkách, kterou chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Už to stačilo
Státní kasa je stále děravější a standardem se staly schodky dosahující nikoliv desítek, ale rovnou stovek miliard korun. Je jasné, že donekonečna to držet nejde. A když se státní představitelé podívali na to, kde peníze tečou nejvíce, našli několik okruhů, které by se daly přeci jen trochu utáhnout, aby se to zlepšilo.
Jedním z nich jsou právě nejrůznější příspěvky a dávky. Je to paradoxní, ale právě tento systém se naplno rozbujel v minulých letech, kdy například stovky tisíc domácností začaly nově čerpat příspěvek na bydlení. Dělo se tak v energetické krizi, kdy to bylo pravděpodobně potřeba. Problém ale je, že čerpat nepřestali ani po jejím konci. Naopak vycházejí najevo případy, kdy si lidé platí zbytečně drahé byty, jež jim dotují ostatní daňoví poplatníci, jelikož na ně čerpají příspěvek.
“Musím říct, že mi to takto vyhovuje. Samotné ministerstvo vyzývalo, ať čerpáme, a tak jsme začali. Měsíčně nám to hodí 6 tisíc korun. A kde takové peníze najdete? Už jsme tomu přizpůsobili rodinný rozpočet a vzdát se toho nechceme,” říká pan Tomáš z Prahy. “Ostatně, není naší vinou, že v hlavním městě je tak drahé bydlení, že to u nás jednoduše vychází, že na příspěvek máme nárok.“
Tato domácnost skutečně dokáže předložit takové příjmy, aby na příspěvek na bydlení dosáhla, jelikož za tuto položku utrácejí více než třetinu svých měsíčních příjmů. Dosud se ovšem v tomto ohledu zapomínalo na to, že lidé mohou mít také již nabytý majetek, jako jsou třeba investiční byty nebo také úspory na bankovním účtu.
Lidé našli řešení
Bylo by samozřejmě logické, aby tento majetek spotřebovali předtím, než si začnou žádat o příspěvky. To se ale dosud nedělo. Teď to tedy stát začne kontrolovat, a kdo bude mít ušetřeno více než 200 tisíc korun, ten o příspěvek přijde.
“To se mi vůbec nelíbí. Proč má někdo kontrolovat, kolik mám na účtu? A víte co, já už přišel na to, jak to obejít. Úspory si z banky jednoduše vyberu a nechám si je doma v hotovosti. Tam na ně nikdo nepřijde,” vysvětluje svou strategii pan Tomáš.
Čtěte také: Stát začal rozdávat 50 tisíc korun každému Čechovi. Tyto peníze vás mají zachránit, takhle si je převezmete
Podle odborníků bude tímto způsobem postupovat jistě spousta dalších lidí, kteří mají například úspory na důchod a nechtějí na ně teď sahat. Pravdou ale je i to, že si takto mohou pěkně zavařit, protože peníze doma rozhodně nejsou v bezpečí. Mohou například zapomenout na to, kam si je dali, případně je o ně může připravit lupič. Pravděpodobně je tedy lepší hrát férově a podle stanovených pravidel.
Foto: Shutterstock
200.000 kč na účtu je dost velká částka pro toho, kdo chce žádat o soc.dávky.
Domnivam se že záleží o jaké dávky a kdo žádá. Pokud žádá ten co o dávky žádá poslednich několik desitek let potom je to na místě a správně. Pokud se jedná o osobu která přišla po padesátém roce svého života o práci potom bych těmto lidem nechal asi 24 měsíců než si najdou práci, bohužel dále bych pokračoval stejněPokud to bude jinak musim konstatovat ze tato asocialni vlada, spolecne s nenažranými podnikateli zadělává na žebrající důchodce.Mohu jen doufat ze se tyto asocialni vlady brzy zbavime.😄
Takze ten co makal at maka dal , lina svine at se dal vali doma na podpore . Nejste nahodou cikan?
Nažrané či nacucané štěnice, blechy, pijavice a plošťky lépe puknou od svých vlastních zásad. Zbavit se podobné verbeže je prioritním úkolem společnosti. Největším trestem je jim získaný profit odebrat a sanovat jím škody, které způsobili.
Co strašíte, že mi doma ukradnou peníze? V bance také nejsou v úplnem bezpečí. Ukradne mi je tam nějaký šmejd a jsou také pryč. A úroky jsou malé, tak není důvod tam peníze držet. A ještě se o ně začina zajímat vláda a spekuluje jak nás o peníze připravit. A banka naše peníze používá na různé půjčky. Když tam nebudou mít naše úspory nebudou mít z čeho půjčovat.
Peníze “odkloním” na účet se jménem vnuka s mými přístupovými hesly a je to!
Bez rozhodnutí soudu nesmí nikdo cizí dostat z banky jakékoli informace. To se může stát snad jen v případě že lidé jsou bráni jako nesvéprávní a vládne jim nějaký diktátor.
V tom sice máte částečně pravdu ale co bude až ten člověk zestárne a bude nemocný a po padesáti Létech už tu práci nebude moc vykonávat,tak skonči na ulici a nebo v ústavě pro nemocné.A to je drahý ústav,to mu nebude stačit ani těch200 000tísíc na staří.Ať stát zlevní bydlení pro a bude líp,pak nemusí žádat o žádné milodary od státu děkuji