Přestože se mohutně rozvolňuje a epidemiologická situace v České republice je velmi dobrá a dále se zlepšuje, může se to zase rychle změnit. Velkým rizikem jsou totiž lidé, kteří se vrací z ciziny. Pro většinu států, kam se obvykle z tuzemska vyráží, přitom stále platí ponávratová karanténa či alespoň absolvování PCR testu.
Jde ale o velmi slabé místo, které se Češi rychle naučili obcházet. Jako například pětatřicetiletý Marek, který se v minulém týdnu vracel z Chorvatska. To stále spadá do červené kategorie a po návratu z něj je třeba dodržet jasná pravidla. Marek Lacina to ale neučinil a poté, co se v sobotu vrátil, vyrazil v pondělí rovnou do práce. Tam byl sice testován antigenním způsobem, ovšem to nevyhovuje pravidlům.
“Nechtělo se mi nepříjemný test absolvovat. Nikdo z naší party na PCR test nešel a do karantény jsme také nenastoupili,” přiznal Marek Lacina.
Pravdou je, že stát má v kontrole lidí, kteří se vrací ze zahraničí, omezené možnosti, a jak už to tak bývá, kde není kontrola, pravidla se začnou rychle ve velkém porušovat. Přitom právě navrátilci z ciziny jsou velkým rizikem.
Cestovatelé sice při návratu do České republiky mají povinnost vyplnit příjezdový formulář, který je k dispozici na stránkách ministerstva zdravotnictví, jenže mnoho lidí ho nevyplní a řada o něm dokonce vůbec neví. Další problém je personální. “Vzhledem k tomu, že v systému je od letošního března evidováno téměř 300 tisíc osob, které měly povinnost vyplnit příjezdový formulář, je zřejmé, že pracovníci krajských hygienických stanic nemohou ověřovat údaje všech zaevidovaných osob,” uvedl pro Lidové noviny Milan Šles z jihomoravské hygienické stanice.
Internetová fóra jsou přitom plná diskuzí cestovatelů, ve kterých se radí o tom, jak obejít povinnost absolvovat po návratu PCR test. Většina z nich se přitom shoduje na tom, že nejde o nic těžkého. Ti zodpovědnější ale naopak vyzývají k dodržování opatření, sami ale přiznávají, že na letišti musely kontrolám příslušné dokumenty a testy spíše nutit a nezdálo se, že by je někdo nějak více kontroloval.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o problému ví a přiznává, že jde o velký riziko v tom, že si Češi mohou z ciziny dovést nebezpečnou mutaci, která bude například odolná vůči očkování a celý koronavirový kolotoč začne nanovo. Podle všeho ale nechystá opatření, která by Čechy ve zvýšené míře nutila dodržovat pravidla, ale chce se zaměřit na sekvenaci vzorků. “Na konci léta počítáme se zvýšeným sekvenačním úsilím, lidé se budou vracet z dovolených ze všech koutů světa, riziko dovozu mutací bude velké,” uvedl Vojtěch.
Riziko mutací rezistentních vůči očkování je přitom reálné. V současné době obavy vzbuzuje především nepálská varianta koronaviru, která je ještě infekčnější než indická. Problémy mají také ve Vietnamu, kde se rovněž vyvinula agresivní mutace.
Foto: Shutterstock