V Chorvatsku už jede všechno naplno a země se velmi rychle plní turisty. Hotelové resorty a pláže již praskají ve švech, na dálnicích se tvoří kolony a místní podnikatelé si radostně mastní kapsy. Zkrátka typický začátek sezóny na Jadranu.
Někdy to dopadne strašně
Jak se ale ukazuje, pospíšili si také zloději, jelikož hlášeny už jsou stovky případů, kdy lidé přišli o peníze, mobilní telefony a další cennosti. Na plážích to jde totiž velmi rychle. Zkušení profesionálové se tu pohybují ladně a nenápadně, tudíž si jich ani nevšimnete.
Jak upozorňuje internetový deník Dnevnik.hr, lapkové mají napilno zejména v oblíbených turistických oblastech, jako je ostrovy Krk nebo Hvar, Dalmácie, Rijeka, Pula a další místa, kam Češi obvykle vyrážejí. Případy jsou aktuálně hlášeny hlavně z Istrie, kde sezóna tradičně začíná nejdříve a kde už je hodně plno. Postupně se bude aktivita nenechavců přesouvat na jih.
Pravdou je, že zloději mají na plážích každoročně hody. Lidé jsou totiž nepoučitelní, což platí pro Čechy obzvlášť. “Zaznamenali jsme tu případy lidí z České republiky, kteří se obávali, aby jim v hotelu uklízečka nesebrala peníze nebo karty, a tak si vzali své nadité peněženky včetně dokladů na pláž. Hned druhý den o ně ale přišli,” líčí recepční z hotelového resortu v Rabaci. “Neměli tu nic, horko těžko sehnali peníze na cestu domů, a museli vyrazit.“
Jak s penězi naložit
Proto jsme vyrazili i na dotyčnou pláž, kde se toto mělo před pár dny odehrát. Narazili jsme tu na další Čechy, a tak jsme se jich zeptali, jak tuto otázku řeší. “Mám tu jenom 50 euro na nějaké výdaje, jako je oběd či zmrzlina, ale jinak jsme všechno dali do trezoru v hotelu,” říká pan Mirek z Ostravy.
Další mají opravdu zajímavý trik, který jim zatím vychází. “Máme tu docela dost peněz. Ale vždycky si je dáme do ponožky, ty přeci nikdo nekrade,” říká Klára z Jihlavy. Je však otázkou, zda na to profesionálové dříve či později nepřijdou.
Každopádně platí, že na pláž byste neměli nosit žádné cennosti a jen velmi málo peněz. V době drahých mobilních telefonů, které lidé chtějí mít při sobě, bohužel hrozí, že o ně jednoduše přijdou. A to třeba u nějakého iPhonu za 40 tisíc korun může hodně zamrzet. Tady je potom na místě zvážit nějaké odpovídající pojištění.
Foto: Shutterstock