Možná právě vás se týká aktuální hrozba propadnutí nemovitého majetku státu, respektive Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ne snad, že by vám stát chtěl něco a priori brát, ovšem byla stanovena lhůta, do které je nutné vyjasnit majetkové náležitosti na katastrálních úřadech. A pokud se tak nestane, můžete o svůj dům nebo pozemek také klidně přijít.
Musíte se přihlásit včas
Aktuálně zmíněný úřad eviduje více než 140 tisíc nemovitostí, u kterých je nejasný majitel. Ještě před pár měsíci jich bylo podstatně více, ovšem mnozí si dali náležitosti již do pořádku a zabránili tak, aby jejich majetek státu propadl. U daného množství to ale stále hrozí, a to velmi akutně. Vše totiž propukne 1. ledna 2024. Na dání věcí do pořádku už tedy máte poslední měsíc, což vzhledem k nejrůznějším lhůtám a také vánočním svátkům není vůbec mnoho. Naopak, už teď je nutné jednat.
Co si přitom pod těmito nemovitostmi představit? Jde především o to, že jejich majitel není jasný, a to buď vůbec, ale klidně také jen kvůli určitému detailu v zápisu na katastru nemovitostí, který jednoduše neobsahuje kompletní informace. I to je bráno jako závažné pochybení a padá to do jednoho pytle. V zásadě jde o to, že musíte prokázat své vlastnictví.
Do konce roku se můžete také přihlásit k nemovitostem, u kterých není uveden jejich vlastník. Jak se ukazuje, v některých případech jde o obývané nemovitosti, ve kterých žijí jejich majitelé v dobré víře toho, že je vše v naprostém pořádku. Jenže na katastru například chybí jejich datum narození, což už je problém.
Mohou toho zneužít
Často jde také o nejrůznější dědictví, a to například pozemků, o kterých lidé třeba ani neví, že jim patří. Mohli je zdědit kdysi dávno a pak na to zapomenout, jenže v katastru nebylo vše dořešeno, a to třeba i proto, že za minulého režimu nebyl veden s nejlepší péčí.
V případě různých dědictví navíc nedošlo ke správným a kompletním přepisům, případně zde byla například zkomolena německá jména. Už jen to samo o sobě vadí a může to způsobit, že o nemovitosti přijdete.
Čtěte také: Češi zjišťují, že jim jejich byty nepatří. Obratem o něj mohou přijít. Prostě vám ho seberou
Pakliže přijdete na to, že vám něco patří, ovšem katastr u toho eviduje nejasného majitele, je třeba se přihlásit a situaci začít řešit. Budete však potřebovat různé doklady, například poslední vůli, kupní smlouvy, rodné listy apod. Je tak otázkou, zda se vám vlastnictví vůbec podaří prokázat. Do určité míry také hrozí, že takto někdo bude řešit určité majetkové spory v rodině a získá tak majetek, který mu třeba nebyl kompletně určen. Pozor je potřeba dávat také na podvodníky, kteří se mohou pokusit situace zneužít.
Foto: Shutterstock