Neznalost neomlouvá, říká se obvykle v případech, kdy se lidé vymlouvají na něco, co měli udělat, ale údajně o tom netušili nebo na to třeba zapomněli. Stát, případně jeho přidružené organizace, se tak hájí před těmito výmluvami a kasírují nejrůznější pokuty a sankce s velkým gustem.
Jde do tuhého
Lidé v České republice se musí brzy připravit na to, že za koncesionářské poplatky budou platit mnohem více. Většina přitom ví, že se musí platit za Českou televizi, což dnes činí 135 Kč, ovšem má to vyrůst na 160 Kč. Spousta lidí nicméně zapomíná i na to, že svou almužnu vyžaduje také Český rozhlas, a to v podobě 45 korun, které se mají navýšit na 55 Kč.
Je to přitom právě veřejnoprávní rozhlas, do kterého se teď pustila odborná i široká veřejnost. Soukromým rádiím se nelíbí, že by poplatek měl vzrůst, obzvlášť v situaci, kdy tato stanice hospodaří s rozpočtem ve výši 2 miliard korun. To je částka, o které si ostatní rozhlasové stanice mohou nechat jen zdát. Obvykle jim na provoz stačí desítky milionů ročně, a to i těm největším.
Jenže Rozhlas neustále bobtná, což už se konkurenci moc nezamlouvá. V poslední době začal například produkovat obrovské množství podcastů, kdy je velkou otázkou, zda by to měl vůbec dělat, když jde přeci jen o odlišný formát než rozhlasové vysílání, byť je to rovněž audio.
Proč to vůbec platit?
Velké pozdvižení potom způsobil podcast Lindy Bartošové, která za šest dílů nepříliš hodnotného povídání inkasovala částku 200 tisíc korun. A podobných případů je celá řada. Lidé se domnívají, že podcasty mohou vznikat zcela zdarma, a pokud jsou kvalitní, může si za ně jejich tvůrce nechat zaplatit od podporovatelů. Proč se ale mají na něčí podcast skládat všichni?
Jenže pozor. Pokud byste si řekli, že poplatek Českému rozhlasu platit nebudete, případně byste ho zaplatit zapomněli, hrozí vám velké trable. Pokuta činí 10 tisíc korun pro soukromou osobu a až 150 tisíc korun pro podnikatele, což ale může být teoreticky třeba i obyčejný živnostník.
Nepočítejte přitom s tím, že byste se z toho nějak vymanili. Jak Česká televize, tak Český rozhlas postupují proti veřejnosti velmi tvrdě a do sporů okamžitě zamíchávají exekutory a soudy. Vše se potom ve výsledku prodraží ještě mnohem více a je to byznys pro více stran.
Foto: Shutterstock, zdroje: Český rozhlas, Portal.gov