Dříve platilo, že o vaše peníze v bance se nikdo příliš nezajímal. Předpokládalo se zkrátka, že jste k nim přišli legální cestou a nikdo se nechtěl šťourat do toho, jakým způsobem s nimi nakládáte. Pakliže by byla některé banka příliš zvědavá a klient by se tam necítil komfortně, pravděpodobně by ihned odešel ke konkurenci.
Na klienty přísně
Jenže časy se změnily a banky se dnes chovají vesměs stejně. Ve velkém peníze svých klientů kontrolují a zkoumají, co se s nimi děje. Nutno říct, že k tomu byly postupnými kroky dotlačeny regulací, avšak je také pravdou, že některé banky se chovají přísněji než jiné, což je pravděpodobně tím, jak si regulaci vykládají. Z obav před nějakým postihem jsou potom až příliš opatrné, což ovšem na klienty působí nepříjemným dojmem, protože je lustrují až příliš.
Nedávno se na sociálních sítích řešily případy, kdy se banky lidí doptávaly na to, odkud jim chodí peníze, případně proč posílají prostředky do zahraničí. Tyto dotazy jsou často velmi nepříjemně formulované, obzvlášť když vám banka nesdělí důvod, proč se na to ptá. Nezřídka dochází i k tomu, že klienti musí dokládat, že jim prostě chodí výplata ze zaměstnání, ačkoliv banka jednoznačně musí vidět, odkud peníze proudí.
Dosud však platilo, že se kontroluje především bezhotovostní styk, přičemž operace v hotovosti stále zůstávaly vyhrazeny v určitém soukromém režimu. Ale i to zjevně padá. Například Komerční banka klientům před několika měsíci oznámila, že se zaměří na jejich hotovostní transakce. A pokud jí nebudou poskytnuté informace dostačovat, potom může přistoupit k jejich odmítnutí.
Peníze pod kontrolou
“Hotovostní transakce mohou být v některých obchodních místech omezeny či vyloučeny. Banka je před provedením vkladů hotovosti a směnárenských služeb oprávněna vyžadovat informace anebo dokumenty k ověření původu peněžních prostředků,” uvádí banka ve zprávě, kterou rozeslala svým zákazníkům. To samé se týká i výběrů hotovosti.
Banka přitom nechce sdělit, od jaké výše hotovostních transakcí bude dokumenty vyžadovat. Pravděpodobně půjde o individuální záležitost. Lidem se to ale každopádně příliš nelíbí. “Za poslední rok mi dvakrát volali, abych jim řekl, proč odesílám peníze tam, kam je odesílám. Vždy se u toho tvářili tajemně, takže jsem si připadal, že dělám něco nekalého,” říká pan Roman, který je právě klientem Komerční banky. “Popravdě toho mám plné zuby. A teď mi budou ještě kontrolovat výběry, a případně je odmítnou? Děkuji nechci, půjdu někam, kde si klientů ještě váží.“
Čtěte také: Oblíbená česká banka náhle končí. Klienti skončí někde úplně jinde, byli prodáni
Je však otázkou, zda bude kam. Ačkoliv to některé banky nemusí takto striktně formulovat, už dnes reálně kontrolují veškeré finanční transakce, které děláte.
Foto: Shutterstock
Jen by mě zajímalo, zdá se ptají také některých politiků a veřejných činovníků, zda jsou jejich finanční prostředky a transakce vždy košer. Odpovím si sám: tito budou mít často v řadě případů toto bankou když ne posvěceno, tak aspoň přikryto.