Dlouhé roky tuto roli plnila Čína a další asijské země, které s odpadky čile obchodovaly. Nechaly si od bohatších států zaplatit za to, že si jejich odpad převezmou a následně ho bezelstně vyhodily například do moře nebo zapálily obří skládku. Důsledky pro přírodu byly pochopitelně obrovské, ale evropské státy to nikterak netrápilo, protože se problém odehrával mimo jejich území. Co na tom, že byly samy jeho původcem.
Oblíbená cílová destinace pro odpadky
Možná jste také zaznamenali značný tlak na omezení plastů a dalších problematických materiálů v posledních letech. Časově se – jistě jen náhodou – shoduje s momentem, kdy zejména Čína začala myslet přeci jen trochu zeleněji a odpad přestala odebírat. A rázem pro Evropany vytvořila gigantický problém, na jehož řešení zatím nepřišly. Místní společnost je totiž zvyklá produkovat doslova neskutečné množství odpadu, kterého je problém se zbavit. Jde zejména o plasty.
Problém se odsouvá stále dále do budoucnosti a odpadky dnes končí všude možně. A jak se nyní ukazuje, až podezřele často je konečnou zemí Česká republika, ať už legální nebo nelegální cestou. “Existuje reálná hrozba, že se Česko může stát, respektive se již stává, jednou z cílových zemí, kam organizované zločinecké skupiny přepravují odpady k uložení nebo jejich další likvidaci,” uvádí Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2019, kterou vydalo ministerstvo vnitra.
Obrovský byznys
Na první poslech to sice nezní kdovíjak lukrativně, ale z pašování odpadků se stal obrovský byznys. Podle Celní správy ČR bylo v loňském roce zjištěno 52 přeprav odpadků s podezřením na porušení předpisů v oblasti přeshraniční přepravy odpadů. Kdo by čekal, že letos se situace kvůli koronaviru uklidní, bude zřejmě překvapen. Jen do července bylo zajištěno už 35 takových přeprav odpadků. Pokud by koronavirová epidemie neproběhla, bylo by to pravděpodobně mnohem více. Je přitom nutno upozornit, že jde jen o špičku ledovce, tedy ty pašeráky, které se podařilo odhalit.
Podle České inspekce životního prostředí se Česká republika stává stále častěji cílovou zemí pro odpadky z Německa, Itálie a Rakouska. “Jen za poslední půlrok bylo zadrženo přes 460 tun odpadu,” uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová pro idnes.cz. Potvrzuje také, že situace se začala výrazně zhoršovat přibližně před dvěma lety. Právě v této době přestala Čína odpad odebírat, respektive výrazně zpřísnila podmínky pro jeho kvalitu. Její roli následně převzaly organizované skupiny operující za hranou zákona.
Skládky jsou v Česku levné
“Mezi nelegálně dováženým odpadem se obvykle vyskytují nadrcené i nedrcené různorodé směsi zejména komunálních plastů, zapáchající směsi obsahující směsný komunální odpad, pryž, dřevo, papír, dále drcené směsné plasty ze zpracování například elektrozařízení,” říká Nastoupilová.
Po České republice tak zničehonic vznikají divoké skládky, které výrazně poškozují kvalitu života lidí z okolních obcí. Například ve Starém Městě u Frýdku-Místku byla minulý rok zjištěna skládka 650 tun nelegálního a částečně dokonce nebezpečného odpadu. Za jeho likvidaci pak stát musel zaplatit 15 milionů korun.
Problémem ale začínají být i firmy, které s odpadem obchodují legálně. V České republice je totiž skládkovné výrazně levnější než v jiných evropských zemích. A tak producent odpadu zaplatí překupníkovi částku, která je pro něj stále výhodná, protože ve své zemi by ho to stálo více, a odpad je převezen do Česka.
Foto: Freepik