
Banky každoročně počítají obrovské zisky, které potom svým akcionářům rozdělují v dividendách. Je však otázkou, zda už to přeci jen nepřehánějí. Na první pohled se situace oproti předchozím letům možná zlepšila, protože není tolik viditelných poplatků za běžné služby, tedy pokud pomineme ty, které se odbavují na pobočkách.
O klienty nejde
Digitalizace umožnila bankám dosáhnout obrovských úspor, avšak ty příliš nepřenášejí na klienty. Některé poplatky jsou totiž stále doslova vydřidušské. Počítá se k nim například ten za převod kurzu v rámci platby kartou v zahraničí. To si takhle zaplatíte třeba 10 tisíc korun, a za to zaplatíte klidně i čtyři nebo pět stovek. Vtip je v tom, že to většina lidí nezaznamená, jelikož si vybírají například eura a z účtu se jim strhne jen určitý obnos korun. Málokdo přitom ví, jaký byl zrovna kurz.
To ovšem není ani zdaleka to nejhorší. Opravdu velké nedostatky mají banky v udržování finančního zdraví svých klientů. Pokud se tito rozhodnou investovat po vlastní ose do cenných papírů na platformě banky, musí počítat s tím, že budou hradit velmi vysoké poplatky.
Opravdu drsná je v tomto třeba Česká spořitelna, na což upozornil investor Pavel Fohler. Pokud byste si s bankou investovali 2500 Kč měsíčně po dobu 30 let, přišli byste o 1,23 milionu korun na poplatcích. Jde o reálnou ztrátu, která započítává i to, že by jinak byl obnos z poplatků zainvestovaný.

Nepříjemný poplatek
Problém je v tom, že za každý obchod musíte zaplatit 0,4 % z částky, ať už jde o prodej nebo nákup cenných papírů. To se zdá být jako malé číslo, jenže není. Navíc je tu nastaven i minimální limit, který je snad ještě horší. Činí totiž 17 dolarů, tedy přibližně 360 korun. To je částka, kterou zaplatíte každý měsíc, když si investujete třeba těch 2500 korun. Zajímavé je, že horní limit na poplatek stanoven není, takže pokud dáte pokyn na 200 000 korun, zaplatíte za to 800 Kč.
Čtěte také: Velká česká banka udělala pořádný průšvih. Klienti raději utíkají pryč, tohle se nesmí stávat
“Volba správného brokera je v dlouhém investičním horizontu zásadní. V ČR naštěstí máme mnoho brokerů, kteří jdou příkladem a mají poplatky velmi nízké,” řekl k tomu investor Fohler. Naráží tak na skutečnost, že rozdíly mezi jednotlivými společnostmi jsou obrovské. A někde můžete investovat bez poplatků, případně je platit jen velmi nízké.
Foto: Shutterstock