Nějakou dobu se mohlo zdát, že bankovní poplatky jsou věcí minulosti a už se v nějaké větší míře nevrátí. Jenže takové uvažování bylo chybné. Pravdou je, že za běžné úkony se dnes skutečně neplatí, jenže poplatky jsou skryté jinde. A dá se říct, že jsou mnohem vyšší než kdy dříve. Jen si spousta lidí neuvědomuje, že je platí.
Dnes je to v kurzu
Typickým příkladem jsou například transakce a výběry z bankomatu v cizí zemi. Tam totiž své bance platíte na za směnu prostředků ve výši několika procent z každé transakce. Pokud byste si to nasčítali za celý rok, zjistíte, že takto zaplatíte na poplatcích hravě stovky až tisíce korun.
Další oblast, kde banky vycítily příležitost, jsou investiční produkty. Dosud nabízely především nejrůznější podílové fondy, o které však už není příliš velký zájem, mimo jiné proto, že tyto fondy si účtují skutečně vysoké poplatky za správu. Zároveň tu jsou nejrůznější moderní aplikace, které imponují zejména mladým lidem, kteří jejich prostřednictvím ve velkém investují.
Nabídka má háček
Česká spořitelna tady vycítila značný potenciál a rozhodla se nabídnout také vlastní podobu investic v aplikaci George. Říká tomu Investice v kapse, respektive Investování Plus, a v jádru jde o velmi dobrou myšlenku. “Nabízíme přes 3 000 titulů. Můžete si pro investování vybrat akcie, podílové fondy, dluhopisy, certifikáty, ETF nebo obchodování s měnami,” uvádí na svých webových stránkách Česká spořitelna.
Pohled do aplikace to potvrzuje. Většinu běžných investorů tato nabídka rozhodně uspokojí, jelikož je zde zajímavá nabídka nejoblíbenějších instrumentů, do kterých se investuje. Možnost mít vše na jednom místě v rámci bankovního účtu je navíc více než lákavá.
V čem ovšem Česká spořitelna selhala na celé čáře, to je druhá část celého aspektu investování. Vedle přístupnosti a jednoduchosti jde totiž také o cenu. A tady je to už hodně velký problém. V propozicích se sice dočtete, že prvních 10 transakcí je zdarma, což rozhodně není špatné.
Chtějí nalákat nezkušené
Jenže menším písmem se tu také uvádí něco, co je pro zkušené investory naprosto nepřijatelné. “Je to cena za evidenci a správu investičních nástrojů na majetkovém účtu a činí 0,99 % ročně z hodnoty spravovaných investic,” stojí v nabídce.
Co to pro vás reálně znamená? Pakliže byste se dostali třeba na 200 tisíc investovaných korun, ročně byste na poplatcích zaplatili necelé 2000 Kč. Pokud byste ale měli investován už 1 milion korun, poplatek by činil 10 tisíc korun. Problém je v tom, že není vůbec zastropovaný a zejména pro větší účty je to tak zcela nepoužitelné. Takovéto poplatky by neměl platit nikdo, když jde o službu, která je jinde poskytována zdarma nebo výrazně levněji.
Čtěte také: Nová bankovka v Česku. Lidé jsou ohromeni, má příliš vysokou hodnotu
Nabídka tak cílí především na ty, kdo v tomto ohledu ještě nejsou tak zkušení a neuvědomí si progresivitu takového poplatku a o jaké peníze vás to v součtu na dlouhodobém investičním horizontu obere. Ve výsledku tak budete platit podobný poplatek jako v aktivně spravovaném fondu, což nelze akceptovat.
Foto: Shutterstock
Poslední dobou kdo nabízí správu investice, tak potřebuje vydělat.
A nebo je to úplný podvod.
Né já raději jenom ty peníze které dostanu za práci.
Mít moc peněz, tak bych se o ně bál, takhle se nebojím 😖
Jsou to blafy… Si to ověřte přímo u spořitelny…