Jedna z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších bank v České republice si před pár dny pro své klienty připravila dalekosáhlé změny, které se dotknou prakticky všech. Od 26. ledna byl změněn ceník a řada služeb poměrně citelně podražila. To je však momentálně u větších bank trendem a těžko se s tím dá něco dělat. Dobrou zprávou je skutečnost, že se poplatkům lze obvykle určitým způsobem vyhnout. Jen je třeba postupovat tak, jak si to Česká spořitelna přeje.
Kolik dostanete?
Další významnou novinkou je však změna podmínek spořicího účtu. Na něm si klienti mohli dosud užívat velkorysého úroku, což bylo dáno tím, že Česká národní banka držela úrokové sazby delší dobu na sedmi procentech. Teď už ovšem zahájila jejich pokles, byť jen pozvolný.
Banky, včetně České spořitelny, to ovšem okamžitě vzaly jako impuls k tomu, aby podmínky na spořicích účtech poměrně citelně zhoršily. Na to mají pochopitelně právo, ovšem mělo by se tak dít alespoň trochu transparentním způsobem, který by umožňoval srovnání jednoho typu produktu mezi bankami.
Česká spořitelna se toho ale zhostila dosti neslavně a je vidět, že tady se marketingové oddělení skutečně vyřádilo, bohužel v negativním slova smyslu. Nové podmínky na spořicím účtu jsou totiž tak překombinované a nutí klienty k různým akcím, že se to lidem už jednoduše nelíbí.
Nově bude možné s účtem Plus standardně dosáhnout na úrok 3 %. Ale i ten je tvořen ze základní sazby 1,5 % a k tomu ještě 1,5 % v podobě marketingové akce. Tento úrok dostanou klienti, kteří nepoužívají bankovnictví George.
Kdo George naopak používá, může dosáhnout na úrok ve výši až 4,8 %. To už zní podstatně lépe a podmínka využívání digitálního bankovnictví se nezdá být nepřekonatelnou. Jenže pozor, oněch 1,8 % bude tvořit takzvaná individuální bonusová sazba, která bude pohyblivá a bude se odvíjet od finančního zdraví daného klienta.
Kdo tohle vymýšlel?
Stručně řečeno, za využívání George obdržíte další bonusovou sazbu ve výši 0,1 až 1,8 %, která vám bude individuálně určena, jak se bance zlíbí. Z nějakého důvodu budou hrát roli kritéria v podobě toho, jakou máte finanční rezervu nebo jak moc jste předlužení. Je ale otázkou, proč se do jednoduchého spořicího účtu motají podobné aspekty. Pokud navíc někdo bude mít finanční rezervu 10 milionů korun, dostane automaticky nejvyšší sazbu? Nebo mu bude řečeno, že by měl raději investovat, protože je to finančně zdravější?
Je tu totiž ještě třetí úroveň odměny na spořicím účtu. Maximálně bude možné získat 5 %, na což budou mít nárok ti, kdo využívají George a navíc investují alespoň 300 Kč do podílových fondů, které Česká spořitelna nabízí a u kterých pochopitelně účtuje nemalé vstupní a správcovské poplatky.
Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích
“Když mi toto oznámili, nevěřil jsem vlastní očí. Nehodlám ze sebe dělat šaška. Poskytuji jim peníze, aby je zhodnocovali, a oni na tom rozhodně netratí. Nechápu, proč by měli lustrovat moje finance a nutit mě ke kdovíčemu. Peníze už jsem přesunul jinam,” říká pan Karel, který od banky očekává, že ho nebude obtěžovat nad nezbytnou míru.
Foto: Shutterstock
Dáávno jsem od tohoto rakouského xindlu odešel a je pokoj!🙄
Česká spořitelna je kapitola sama pro sebe. Jejich důchodový fond mi dva roky vytvářel prodělek. Ani státní příspěvek to nestačil vyrovnat. Za dva roky to dělalo 7 tisíc. První rok 2 a druhý 5. Na nic už jsem nečekal a peníze vybral. Byl jsem poučen, že za to může válka a covid a že se to zase zvedne. Na co však čekat, až mi ti odborníci prodělávají všechny výnosy a zůstane jen základ. Manželka v KB neměla žádné závratné výnosy, ale do prodělku nikdy nešli. Česká spořitelna zhoršuje služby podobně jako Pošta. Zavírá pokladny a omezuje provozni dobu.