Jak se zdá, bankovní poplatky se stávají v České republice znovu velkým tématem. Nějakou dobu se přitom zdálo, že se zbytečně vysokými poplatky je definitivní konec. Teď se však vrací a mohou být ještě nepříjemnější než dříve. Nejde už totiž o to, že by někdo musel platit za vedení účtu nebo platební karty, což bylo ještě nedávno standardem. Jak se dostávají do popředí další a další bankovní služby, ukazuje se, že poplatky v žádném případě nevymizely, ba právě naopak.
Nelze to doporučit
V souvislosti s největší tuzemskou bankou v podobě České spořitelny na ně upozornil investor Pavel Fohler. Ten se pozastavil nad tím, jak má asi tak svým známým či klientům doporučit pro investice tuto banku, když se chová tak, jak se chová.
“Rád bych přátelům doporučil, aby své úspory pravidelně zhodnocovali nákupem typu SXR8, BRK.B či IS04, IB01 třeba i u České spořitelny,” vypsal některé investiční instrumenty a akcie, které se zdají být objektivně slušnou investicí a každý by měl jejich nákup zvážit v situaci, kdy se tu úspory znehodnocují jen působením inflace.
“Poplatky jsou mimo mé chápání. Alespoň na vybrané ETF dejte nulové poplatky. Zjednodušte radikálně ceník – to nedám ani já, natož nějaká babička,” doporučil veřejně Fohler České spořitelně. Připojil přitom výstřižek z ceníku, ze kterého je naprosto jasné, na co naráží. Pokud by si někdo chtěl koupit nějaký investiční instrument na evropské burze, musí zaplatit poplatek ve výši 0,40 % z částky, ale minimálně 17 euro, tedy přibližně 420 Kč. Podobně je tomu i na amerických akciových trzích.
Spláčou nad výdělkem
V rámci finančního zdraví se dnes běžně doporučuje, aby si lidé odkládali pár tisíc měsíčně přesně do takových investic. Pokud by využili služeb České spořitelny, což je banka zdůrazňující finanční zdraví svých klientů, pravděpodobně by splakali nad výdělkem. Pakliže by totiž někdo investoval třeba 2000 Kč měsíčně, zaplatil by právě minimální poplatek 420 Kč, a to každý měsíc. Odváděl by tedy více než 20 % ze svých investic na poplatcích bance.
Asi by se to muselo akceptovat, kdyby neexistovaly alternativy a nebylo by tudíž jasné, že to lze dělat výrazně levněji. A ono skutečně lze. Řada společností nabízí investice bez poplatků, případně za výrazně nižší částku, která se pohybuje v řádu korun až desetikorun za jeden takový obchod.
Čtěte také: Největší česká banka rozzuřila Čechy. Zavedla opravdu drsný poplatek. Lidé o něm neví a pak se nedoplatí
Česká spořitelna a další české banky tady jednoznačně hřeší na to, že dnes se o investice svým způsobem začíná zajímat mnoho lidí a banka je jim schopna nabídnout službu, kde je mohou realizovat. Pokud si ale nepročtou nepřehledný ceník a nesrovnají ho s konkurencí, vlastně vůbec neví, jak moc je tady berou na hůl.
Foto: Shutterstock