Opravdu nepříjemnou situaci mezi svými klienty způsobila Česká spořitelna, když začátkem roku provedla poměrně zásadní změnu ve svých systémech internetového a mobilního bankovnictví George. Lidé najednou na počítačích a mobilech viděli cizí účty, které mohli také ovládat ve všech ohledech, tedy například převádět peníze.
Lidé byli zděšení
“Zničehonic se mi v Georgi objevil účet manželky a dcery. Nejdříve jsem si myslel, že je to nějaká chyba, než mi to celé došlo,” říká pan Richard z Prahy. “Jsem disponentem jejich účtů, ale stejně mě to překvapilo. Něco takového přeci mělo být oznámeno předem.“
Podobných stížností se počátkem roku na adresu České spořitelny sešlo velké množství. Jak totiž vyplývá ze statistik banky, jde o stovky tisíc klientů, kteří mají účty s dispozičním právem. Co to znamená? Že takový účet může ovládat nejen majitel účtu, ale právě i stanovený disponent.
Dosud to přitom bylo tak, že dotyční sice měli k účtu přístup, ale jen prostřednictvím pobočky. A mnozí zapomněli na to, že si kdysi disponenta ke svému účtu přidávali, případně jím sami jsou k účtu někoho jiného.
Provalilo se to naplno
Vše vyšlo najevo až teď, kdy se tato oprávnění propsala i do internetového a mobilního bankovnictví. Právě ty se staly za poslední roky dominantním způsobem ovládání účtu, zejména potom v České spořitelně, která hodně tlačí svého George.
A není pravdou ani to, že by banka na tuto změnu neupozorňovala dopředu. Činila tak dle svého vyjádření dokonce několikrát, jen zřejmě došlo k tomu, že lidé informační emaily od banky vůbec nečtou. A to je další závažné zjištění, protože banka je v nich evidentně informuje o důležitých věcech k jejich účtům.
Chaos s účty se rychle uklidnil, byť se týkal velkého množství klientů. Ti si teď mohou upravit nastavení disponentů na svém účtu, což je možné udělat přímo v Georgi v nastavení, kde najdete oddíl s nadpisem Disponentská oprávnění, jak informuje banka na svém webu.
Foto: Shutterstock