Je to paradoxní, že to tak vyšlo, ale stará garda v České televizi znovu ukázala, jak moc je zralá na pořádný průvan v této instituci, který by měl přinést nový generální ředitel, který nastupuje shodou okolností dnes, tedy 1. října, a to pouhý den poté, co ČT předvedla naprostou blamáž v rámci zpravodajství o slovenských volbách.
Krajně nevyvážené
Česká televize to pojala jako velkou událost, která připomínala referování o nejdůležitějších českých volbách, případně těch amerických, které vždy sleduje celý svět. Ale proč se vlastně takovýmto netradičním způsobem soustředit na události v pětimilionové zemi? Ano, je to náš soused a pojí nás nadstandardní vztahy. Avšak jinak jsme dvě úplně rozdílné země s odlišným vývojem. Už jen pozorností, kterou ČT této události věnovala, jakoby naznačovala, že se zde schyluje k něčemu vážnému a zásadnímu. Ostatně, nebylo těžké uhodnout, k čemu. Česká média v čele s veřejnoprávní televizí už týdny jela masírku o tom, jak se na Slovensku rozhoduje o budoucnosti země. Podprahově bylo neustále podsouváno, že pokud zvítězí strana vedoucí v průzkumech, bude to znamenat něco jako naprostou tragédii a definitivní odklon sousední země směrem na východ.
Samotné referování o volbách na Slovensku se potom neslo v podobném duchu a bylo místy až komické, jak moc si prakticky všichni redaktoři vyslaní na místo, ale i ve studiu, přáli vítězství strany Progresivní Slovensko a co největší neúspěch Směru.
Od uzavření volebních místností uplynula sotva třičtvrtěhodina, když se objevily první takzvané exit polly. To není nic jiného než průzkum veřejného mínění provedený u volebních místností poté, co lidé odvolili. Z tohoto průzkumu Progresivní Slovensko vyšlo překvapivě první a další konstelace byla taková, že by snad skutečně mohlo sestavit vládu.
Od té chvíle to ale Česká televize přestala brutálně zvládat. Vzala tento průzkum za bernou minci a vše odvíjela od něj. Skutečnost, že bychom mu neměli přikládat takovou váhu, se diváci ČT museli paradoxně dozvídat od jednotlivých představitelů slovenské politické scény, kteří to v rozhovorech s televizí mnohokrát zmínili.
Všechno bylo jinak
To však nijak nebránilo zaměstnancům České televize informovat o volbách v pozdvižené atmosféře předčasného vítězství. Jeden z redaktorů na místě třeba oznámil, jak se nad stranou Smer stahuje soumrak, přestože se nakonec ukázalo, že právě tento subjekt volby velkolepě vyhrál. A znovu se potvrdilo, že průzkumy jsou mimořádně nepřesné.
Bohužel ani v průběhu sčítání, kdy podle průběžných výsledků bylo vcelku jasné, že se tu schyluje k něčemu jinému, než si v České televizi zjevně přáli, nedokázali redaktoři a moderátoři zařadit zpátečku a neustále jakoby byli uhranuti právě prvotními exit polly. Když už přeci jen začínalo být jasno, že se spletli, bylo z nich patrné jednoznačné zklamání nad výsledkem a vše se opět posunulo do roviny “co teď s tím Slovenskem bude” a “oni si zvolili opravdu špatně”.
Čtěte také: Česká televize to zase hodně přehnala. Udělala z lidí hlupáky. Za tohle máme platit?
Český divák opět dostal mimořádně zkreslený a emočně zabarvený obrázek o události, a je na místě se ptát, zda to tímto způsobem může pokračovat. Proč by měl někdo za podobný cirkus vůbec platit, natožpak navýšené koncesionářské poplatky? Nezbývá než doufat, že nové vedení České televize udělá v této instituci pořádek a že se podobné excesy už nebudou opakovat.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Česká televize
Že by se zvýšila kvalita a objektivnost České televize by se dalo s úspěchem pochybovat. Zvýšil se jen plat ředitele o více než 40 tisíc. Televize není ani Česká ani naše. Je to jen probruselska, propaganda těch zcestných “Evropských hodnot”. Zelené šílenství, multikulturní společnost a elektroautomobilismus za jakoukoliv cenu. My tomu neobjektivnímu tendenčnímu molochu musíme platit výpalné.
Kdo to sem vozí, hned bych je vedla k zodpovědnosti a postavila před soud a zavřela bych je až by sami zcernali.