Když se hovoří o koncesionářských poplatcích za veřejnoprávní média, ve skutečnosti by se mělo mluvit o dani. Česká televize se totiž při vymáhání těchto plateb chová snad ještě přísněji než finanční úřad. Stačí drobná chyba, chvíle neplacení nebo dokonce i pochybení ze strany samotné ČT, a už se vezete. Přicházejí na řadu exekutoři a soudy. Není to vůbec nic hezkého, jak popisují lidé, které to potkalo.
Zvláštní jednání
O svůj příběh se na sociálních sítích podělil například Bohuslav Coufal, který se, nikoliv vlastní vinou, dostal do potíží s hrazením poplatků pro Českou televizi.
“Dlouhodobě, snad už dvě desítky let, platím koncesionářské poplatky za naši domácnost přes SIPO,” uvedl na úvod Coufal. “V roce 2022 bez vědomí mého a mé ženy zřídila ČT pro naši rodinu nový zákaznický účet na jméno mé ženy a mnou placené SIPO převedla na její účet.“
Mohlo by se zdát, že tímto je vše vyřešeno. Poplatky se totiž hradí jednou za celou domácnost, nikoliv například podle počtu členů v domácnosti nebo počtu televizních přijímačů. V případě dotyčného klienta tím mohlo všechno skončit a on by “spokojeně” dál platil koncesionářské poplatky.
Nepříjemná situace
Ovšem Česká televize se nezachovala správně, jelikož původní účet na jméno klienta nechala aktivní. Jenže už na něj nechodily žádné platby, ty byly totiž přesměrovány na účet nový.
“Na jaře 2023 se mě ČT dotazuje, jak platím koncesionářské poplatky a já odpovídám, že prostřednictvím SIPO,” popisuje vývoj dění Coufal. Ani v tento moment ho instituce neupozorňuje na možný problém s existencí dvou účtů, z nichž na jeden nechodí poplatky.
Tady se naráží na další problém, který popisují i další lidé. Česká televize totiž často nechává problém schválně vyhnít, aby se dlužná částka dostala do určité výše, kdy je potom možné použít tvrdší vymáhací prostředky.
Možná vás napadne, proč by to dělala? Tady se lze jen dohadovat, protože to nemá žádný smysl, ledaže by na ČT byla napojena nějaká ta struktura exekutorů, kteří si takto přijdou na své tučné poplatky.
Takhle to dál nejde
“Na konci listopadu přišel platební rozkaz od soudu, ať doplatím poplatky a příslušenství,” říká poškozený klient. Ten přitom stále netuší, že Česká televize založila separátní účet na jméno jeho ženy. To se dozvídá až následně, když se pídí po tom, co se stalo.
A také podává odpor proti jednání veřejnoprávní televize. Ta sice jeden z účtů skutečně ruší, ale stále trvá na uhrazení poplatků do konce listopadu 2023. A samozřejmě také veškeré poplatky za související řízení.
Čtěte také: Oblíbená česká televize se náhle rozpadá. Brzy přestane vysílat, diváci nevěří vlastním očím
Je třeba zdůraznit, a trvat na tom, že takto se Česká televize v žádném případě chovat nemůže a někdo by ji měl konečně srovnat do latě. Nejde totiž o ojedinělý případ, ale objevují se skutečně závažné zprávy o tom, že jde o systematickou činnost.
Foto: Shutterstock
ČT založila separátní účet na jméno jeho ženy. Proč, když poplatky za domácnost byly řádně placeny? ČT si klidně nechala platit dvakrát a teď se zdráhá jeden poplatek vrátit.
To je nehoráznost.
Je nutné,aby ČT byla zakódována !!! Kdo ji chce sledovat, ať si ji milerád zaplatí.
Každému normálnímu člověku zůstane rozum stát, když si žádné služby u ČT neobjednáte, nedíváte se a přesto ji musíte platit. Není to protiprávní ? Nejde o porušení zákona? Co na to Ústavní soud? Na co ho máme?
Umíte si představit, že by třeba Čez nebo Eon sami od sebe zadaly inkaso na nějakou další osobu? Třeba na Vás? To je naprostý nesmysl. Asi si s manželkou Coufalovi neříkají všechno – někdo z nich něco provedl a teď se k tomu neznají (pokud vůbec nějací Coufalovi existují).
Ať už jde o sdružené inkaso přes poštu nebo inkaso přímo z účtu. Oboje nelze bez účasti vlastníka účtu udělat. Nebo v KLDR to možná jde.
Něco v tom článku smrdí manipulací se čtenářem. Že by pisatel chtěl, aby poplatky televizi určovala vláda podle toho, zda jí TV jde na ruku?
Ať si ČT zakóduje programy kdo chce ať platí a můžou ČT zrušit nikdo tu žumpu lží platit nebude.
Myslím, že pokud ČT zřídila na nocí jméno zákaznický účet bez jeho vědomí, na tento si nechala posílat peníze z inkasa manžela po kterém opetovne požadovala placení, tak ČT se dopustila trestného činu neoprávněného obohacování, za což by kompetentní osoba (jednatel) měla jít do vězení a vzniklou škodu zaplatit, že svého samozřejmě s Turnov penalizaci, za každý měsíc 10.000 korun,