Mnoho lidí bude mít brzy důvod k oslavám. Pravděpodobně se totiž zbaví povinnosti platit koncesionářské poplatky České televizi, potažmo i Českému rozhlasu. Je to zajímavé, protože se to děje právě ve chvíli, kdy dochází k jejich razantnímu navýšení a navíc rozšíření okruhu plátců na všechny, kdo jsou připojeni k internetu.
Lidé už toho mají dost
Právě toto navýšení poplatků bylo ale poslední kapkou, kdy pomyslný pohár trpělivosti přetekl. Z plateb pro Českou televizi se tím totiž stalo velké téma, které stačilo jen správně uchopit. Lidé jsou dlouhodobě s programem ČT nespokojeni a domnívají se, že coby veřejnoprávní médium nehájí jejich zájmy, ale pouze zájmy určité skupiny.
“Vždycky, když posílám poplatky České televizi, mám opravdu velkou zlost. Vůbec na to už nekoukám, protože to se jednoduše nedá. Vždyť oni jdou proti lidem a propagují tam věci, které České republice prokazatelně škodí,” říká pan Tomáš z Prahy. “Pro mě je toto téma velmi důležité, a kdokoliv ho uchopí správným způsobem, bude mít můj hlas.“
To zjevně pochopil také Andrej Babiš, který pravděpodobně zvítězí ve volbách v příštím roce a bude mít moc udělat ve veřejnoprávních médiích velké změny. Ten prohlásil, že lidé by za ČT neměli platit a že by měla být financována přímo ze státního rozpočtu. Už nějakou dobu, a to nejen v České republice, se totiž mluví o tom, že veřejnoprávní model je definitivně vyčerpán. Dnes existuje obrovské množství dostupného obsahu, přičemž televize jako taková se stává pro mnohé naprosto okrajovým médiem.
Divoké hospodaření
Není proto již důvod, aby lidé museli povinně přispívat na provoz takového molochu, jakým Česká televize je. Navíc, když žádá stále více finančních prostředků. Už dnes hospodaří s rozpočtem ve výši 7 miliard korun, ale nezdá se, že by za to poskytovala adekvátní služby, ať už kvalitou nebo kvantitou. Od příštího roku by měla mít k dispozici dokonce 9 miliard korun.
Možná to ale bude také labutí píseň. Třeba na Slovensku došlo ke zrušení veřejnoprávních médií a jejich přeměně na státní televizi a rozhlas. Nic závažného se přitom nestalo, navíc je to postup, který zvolily i některé západní země.
Čtěte také: Češi se bouří. Jejich oblíbené televizní programy přestaly 1. října 2024 najednou fungovat
Od příštího roku budou muset lidé za Českou televizi platit 160 Kč, což ale není zdaleka všechno. Koncesionářský poplatek byl totiž nově zaindexován a bude se automaticky navyšovat podle inflace. To je však velmi nebezpečné, jelikož jsme v turbulentních ekonomických časech. Snadno by se tak poplatek mohl dostat na mnohem vyšší hodnoty.
Foto: Shutterstock
Jsem pro, aby konces.poplatky pro ČT byly zrušeny a buď hrazeny ze státního rozpočtu a nebo ČT zakódovat a ať ji platí jen ten, kdo ji sleduje. Já mezi nimi nejsem. Žádnou službu jsem si u ČT neobjednala.
Až na to, že to bude velmi zneuzitelne
Souhlas poplatky ať hradí ten kdo to sleduje formou kódování televize
ČT byla založena jako nástroj propagandy a tím je dodnes, neodebírám, nesleduji a odmítám to financovat!