V České televizi panuje velký rozruch. Kromě toho, že se v této veřejnoprávní televizní stanici velmi rychle obměňuje osazenstvo, kdy takzvaná stará garda odchází, což veřejnost kvituje s povděkem, protože šlo často spíše o aktivisty než novináře, hraje se také o navýšení koncesionářských poplatků.
Naštěstí to nestihnou
Jenže Česká televize si sama pořádně zavařila. Podařilo se jí totiž návrh ušít tak, jak vyhovuje právě jí. Kromě zvýšení poplatku na 160 Kč by mělo navíc dojít k jeho pravidelnému valorizování podle výše inflace. Brzy by tedy mohl vyšplhat podstatně výše, a to na základě automatickému mechanismu, který už by nemusel nikdo schvalovat.
A aby toho nebylo málo, drzost České televize šla tak daleko, že si vyžádala hrazení poplatku od všech, kdo vlastní nějaké zařízení připojené k internetu. Dosud je přitom poplatek navázán na vlastnictví televizního přijímače.
Nějakou dobu se přitom zdálo, že tento návrh z pera lobbistů České televize se skutečně podaří protlačit legislativním procesem, a to za doby působnosti této vlády. Teď se to však zadrhlo a zaznívají první hlasy o tom, že se to vlastně nestihne. A jelikož už by se návrh nestihl přepracovat, nestihne se vlastně vůbec nic a celá záležitost zase na čas spadne pod stůl.
Omezení kanálů i tvorby
Jenže to se České televizi pochopitelně nelíbí. Generální ředitel Jan Souček už vyrazil do boje. “Pokud jsem mluvil o zániku tří kanálů, tak to byla odpověď na to, co budeme dělat, když se poplatky vůbec nezvednou,” uvedl pro server Novinky.cz. “Zůstaly by ČT1, ČT2 a ČT24. V úvodním období ale musí zůstat i ČT sport, právě proto, že jsme smluvně zavázáni na nákup řady sportovních práv.“
Česká televize tedy divákům pohrozila tím, že zruší polovinu svých televizních kanálů. Pravděpodobně by také musela šetřit na svém programu, a tak by zřejmě nemohla vysílat například drahé Stardance, které by však rády převzaly komerční stanice. Je také otázkou, proč by ČT měla produkovat takové množství nákladných detektivních seriálů, když to konkurence zvládá rovněž dobře.
Čtěte také: Je to tady. V Česku to rozjela nová televizní stanice. Pro všechny zdarma a s jedinečným programem
Veřejnoprávní televize tedy hrozí, ovšem odborníci upozorňují, že zde vůbec neproběhla zásadní debata o tom, co by měla tato instituce, stejně jako třeba Český rozhlas, plnit za úlohu. Nestačil by třeba jen jeden kanál financovaný ze státního rozpočtu a s výrazně nižšími náklady? Vždyť nabídka nejrůznější tvorby je dnes tak bohatá, že Česká televize definitivně ztrácí na významu.
Foto: Shutterstock, zdroje: E15, Dostupný advokát, Česká televize
Rovnou vypnout tento odpad.
Souhlasím. Proč ČT má tolik kanálů a pracovníků? Buď ji zrušit, jak se to stalo v mnoha evropských státech a nebo zakódovat. Kdyż chce ředitel zachovat sportovní kanál, tak ať si ho platí ten, kdo se na něj chce dívat. StarDance stojí dle jeho vyjádření 120 milionů. Když mu na to nestačí roční rozpočet přes 7 miliard, tak ať to nevysílá a nebo se naučí lépe hospodařit. Já se na ČT vůbec nedívám, rádio nemám, nic jsem si od ČT neobjednala, ale musí platit. A ještě chtějí konces. poplatek valorizovat . Sprosťárna!
Víte kam si můžete strčit vaše prolhane kanály?
Klidně si je zakódujte ať kdo se chce dívat také platí.
To by platilo pár jedinců.
Ať žije ČT ale za své