Česká republika se v poslední době definitivně stala cílovou destinací těch nejméně kvalitních potravin, které je někdo v Evropě vůbec schopen zkonzumovat. Pakliže cestujete po okolních zemích, zřejmě jste nikde horší kvalitu potravin v obchodních řetězcích neviděli. Naopak, nad tím, co nabízejí supermarkety v Polsku nebo Německu, tuzemští zákazníci často nevěřícně kroutí hlavou a vyjadřují přání, aby se to takto prodávalo i v Česku, ideálně za totožné ceny.
Pěkná nálož
Od takového stavu jsme však na míle vzdálení. Naopak, z posledních sil se zde bráníme tomu, aby k nám dovozci nevozili už nejen nekvalitní, ale dokonce i silně závadné potraviny. Státní zemědělská a potravinářská inspekce je aktuálně v permanenci a hlásí jeden případ za druhým, kdy zjistí nějakou tu znepokojivou skutečnost v podobě potraviny, která je pro konzumenty nebezpečná.
Před pár dny došlo k odhalení, že se do prodeje dostalo opravdu závadné ovoce, konkrétně potom grapefruity a citrony. Zkoumání v laboratoři zjistilo, že se v tomto oblíbeném ovoci nachází pořádná dávka pesticidů, a to konkrétně 1,9 miligramu na jeden kilogram, jak uvádí SZPI. Toto číslo samo o sobě vám nic moc neřekne, dokonce se může jevit jako nízké. Důležitý je však kontext: znamená to totiž, že povolená hladina pesticidu benzalkonium chlorid byla překročena celkem devatenáctkrát, což už je opravdu síla.
Tohle se nesmí stávat
Vzorky byly odebrány ve velkoobchodě s ovocem Fruit Plus. Z něj přitom odebírají další prodejny, ale také restaurace. Ovoce už se tedy mohlo rozšířit všude možně. Navíc nejde o jasně označený výrobek, ze kterého byste mohli vyčíst datum spotřeby nebo šarži a podle toho se orientovat. Málokdo tak zjistí, že konzumuje takto kontaminované ovoce.
Už z tohoto důvodu je opravdu klíčové, aby se podobné záležitosti začaly velmi rázně postihovat. Na místě jsou drakonické pokuty, zejména potom tam, kde dochází k opakovanému porušování pravidel. Nelze přeci tolerovat, aby se do České republiky dostávaly takto závadné potraviny, a abychom to zjišťovali zpětně, kdy už se s tím často nedá vůbec nic dělat. Zjevně to zařídit lze, protože v jiných zemích k tak častým problémům s bezpečností potravin nedochází.
Foto: Shutterstock
Naše zemědělství se podařilo za posledních 30 let úplně zdevastovat. Byli jsme soběstační a ještě jsme přebytky vyváželi. Vysokou kvalitu a nizkou cenu nám mohli všichni závidět. Od té doby, kdy se vydavaly dotace za nic nedělaní a ne za kvalitu a množství jde naše zemědělství do kopru. Malé farmy a malochovy nejsou cestou. Dneska jsme závislí na dovozu 60% masa, brambor, obilí a cukru. Kilogram brambor stojí až 30 Kč u mouky, cukru a oleje atd. je to obdobné. Dopadá to tak, když řídí zemědělství politická jelita jako ministr zemědělství Výborný.