Česká republika obdržela nabídku na nákup velkého množství vakcín, které by zabezpečily očkování na dlouhou dobu dopředu. Tvrdí to český podnikatel Aaron Günsberger, který nabídku zprostředkovával.
Günsberger v poslední době proslul zejména tím, že testuje nejrůznější respirátory dostupné na českém trhu a uvádí jejich skutečné vlastnosti, které často nekorespondují s tím, co deklarují výrobci. Teď však prozradil, že se v rámci koronavirové epidemie angažoval výrazně více. Zaskočilo ho především pomalé tempo, kterým se v Česku očkuje, a tak se o celou věc začal zajímat.
“Dostal jsem se k distributorům společnosti AstraZeneca v Indii a dostali jsme nějakou nabídku. Oslovil jsem Prahu, zda by o to neměla zájem, šlo o 1,5 milionu vakcín. Ale s tím jsem narazil, byly tam nějaké politické tlaky, bylo by to i proti dohodám v EU,” uvedl Günsberger pro server idnes.cz. O této či podobné nabídce se veřejně hovořilo. Prozradil ji ministr zahraničí Tomáš Petříček. Premiér Andrej Babiš ale tehdy řekl, že byla podezřelá.
“Ale pak přišla před 14 dny nabídka od jedné spřátelené země, šlo opět o vakcínu AstraZeneca, na 10 milionů dávek. Na rozdíl od té první nabídky, kdy šlo o dovoz z Indie, to tentokrát byly vakcíny alokované v Evropě,” uvedl Aaron Günsberger. Dosud se přitom mělo za to, že premiér Andrej Babiš odmítl pouze 750 tisíc těchto vakcín.
“Nesetkalo se to s pozitivním ohlasem. Jednak, že je to prý drahé a zároveň že by to nebylo etické vůči Evropské komisi,” popsal podnikatel reakci české vlády. “Za mě, z laického pohledu obchodníka, je to samozřejmě nesmysl, protože Evropská unie nedostála svému slovu a vakcínou nás sama nezásobuje. Podle mě jsme toho měli využít. Cena byla 21 dolarů, tedy 19 eur za dávku.“
Pravdou je, že standardní cestou přes Evropskou unii se k vakcínám AstraZeneca dá dostat výrazně levněji. Jedna dávka stojí 1,78 eur. Na druhé straně může včasné očkování zabránit ztrátám lidských životů a zabezpečit dřívější návrat k normálnímu životu, což omezí ekonomické ztráty.
Foto: Shutterstock