Společná evropská měna se v České republice opět stává velkým tématem, a to v době, kdy už se čekalo, že to zapadne a dále se to řešit nebude. Eurozóna má totiž velké problémy sama se sebou, a už teď nedokáže vyjít vstříc zájmům všech zemí, které eurem platí. Natožpak aby se přijímaly další.
Co se bude dít?
Jenže v Česku vzniká velký tlak na to, aby se tady euro přijalo. A co více, Česká republika se k tomu dokonce zavázala, a tak je to její povinností. “Všechny členské státy EU jsou v zásadě povinny zavést euro, jakmile splňují konvergenční kritéria,” uvádí server Consilium Europa. “Jedinou výjimkou je Dánsko, na které se ve Smlouvách EU vztahuje tzv. „doložka o neúčasti“, díky níž má tato země výjimku z povinnosti přijmout euro.”
Česká republika si podobnou výjimku nevyjednala a dost možná toho bude litovat. Jakmile totiž začne plnit všechna potřebná kritéria, bude vyzvána k tomu, aby euro přijala. Vzdorovat takovému tlaku, obzvlášť když půjde zevnitř i zvnějšku, přitom nebude jednoduché.
Aktuálně nás od společné měny drží dále právě to, že se Česko velmi rychle zadlužuje. Není to ale nic tak dramatického, aby se to nedokázalo dostat pod kontrolu. Ostatně, pravidlem je to, že schodek nesmí být vyšší než 3 %, což je poměrně benevolentní.
Státní instituce se však k této měně staví poměrně skepticky, byť to vyjadřují diplomatickým jazykem. “S ohledem na všechny výše zmíněné skutečnosti Ministerstvo financí a Česká národní banka doporučují vládě České republiky, aby prozatím nestanovovala cílové datum vstupu do eurozóny,” uvedla Česká národní banka na svém webu.
Velmi tvrdé stanovisko
Ještě silnější pozici má v tomto ohledu Ministerstvo financí, které dalo jednoznačné doporučení, aby se euro nepřijímalo. Vláda vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny,” uvedlo MF.
Čtěte také: A je to tady. Za nošení oblečení se bude platit daň. Češi jsou z toho na větvi, přijdou o další peníze
Důležitou otázkou, kterou by si země měla zodpovědět, je také potenciální přínos společné měny. Ten totiž pocítí především velké firmy, zatímco pro občany může být relativně malý, nebo dokonce záporný. Dnes už je možné si směnit peníze za cizí velmi levně a bezpečně. Na druhé straně bychom takto přišli o možnost řídit si vlastní měnovou politiku.
Foto: Shutterstock
Chcete EURO ?
TI CO ROZHODUJOU A JSOU NAŠI ZAMĚSTNANCI KTERÉ PLATÍME
PODEPSAT ZODPOVĚDNOST ZA SVÉ ROZHODNUTÍ