Česká republika je právě na vrcholu druhé vlny koronavirové epidemie. Zatímco čísla nově nakažených už naštěstí utěšeně klesají a začíná se mluvit o rozvolňování opatření, nemocnice v současné době zažívají ten největší nápor a ten se pak částečně překlápí do pohřebních ústavů a krematorií.
Česko se tak potýká s typickým problémem zemí, kterými prošel koronavirus obzvlášť drtivě. Krize zdravotnického systému, jako například v Itálii nebo nyní v Polsku, naštěstí nenastala, za což patří velký dík obrovskému nasazení všech zdravotníků. Ukazuje se však, že také krematoria mají svou kapacitu omezenou, a pokud přibývá několik set mrtvých navíc oproti běžnému stavu, dostávají se do velkých problémů, jak tento nápor zvládnout.
Jede se na třísměnný provoz
Většina krematorií v České republice dnes hlásí, že nestíhá. Například krematorium v Českých Budějovicích už přešlo na vícesměnný provoz. Každý den totiž spálí více než dvojnásobek běžného počtu těl. “Situace je rozhodně horší než normálně. Jedeme na třísměnný provoz,” uvedla pro televizi Nova ředitelka Pohřebního ústavu města České Budějovice Kateřina Vrbová.
Vyšší počet kremací znamená rovněž zvýšený počet obřadů. Těch mají dnes v Českých Budějovicích až deset za den. Více se nedá kapacitně stihnout. “Za normálního provozu jsme prováděli zhruba deset žehů denně. Teď jich děláme zhruba pětadvacet,” uvedla Vrbová. Většina pozůstalých provádí své pohřby bez obřadu.
Také jihlavské krematorium jede na plné obrátky a zvládá až 150 žehů denně. “Podle našich statistik v poslední době stoupl počet bez obřadních žehů. Přičítáme to obavám a bezpečnostním opatřením při samotných pohřeb,” uvedl mluvčí Služeb města Jihlava Martin Málek.
Mrazící boxy v Ostravě
Lidé se obávají toho, aby se při obřadu náhodou někdo nenakazil. “Bála jsem se, aby se tam lidi nenakazili. Navíc to mělo být v rouškách, tak mi to přišlo nedůstojný vůči taťkovi,” uvedla paní Kateřina z Třebíče.
Jako první proběhly médii problémy ostravského krematoria. Pohřební služby tam totiž vozily několikanásobně vyšší počet těl, než na jaké byli místní pracovníci zvyklí. Pomohlo až vybudování venkovních mrazáků na těla. Částečně tak došlo na slova ministra vnitra z počátku října, že v ulicích budou mrazící boxy.
Foto: Shutterstock