Česká republika se v příštích týdnech a měsících zřejmě definitivně zbaví striktních protiepidemických opatření. Brzy se ale může potýkat s jiným problémem, který už dlouhou dobu nepamatuje. Je jím vysoká inflace.
Výrazné zdražování je něčím, co Čechy v posledních letech vůbec netrápilo, tedy pokud není řeč o zoufale nedostupných nemovitostech. Věci každodenní potřeby či spotřební zboží však zdražovalo jen velmi pomalu, pokud vůbec. K inflaci tak přispívaly zejména služby, ale ani tam nebyla situace nikterak dramatická.
To se teď může změnit. Experti z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers totiž odhadují, že spotřebitelská inflace může v České republice brzy dosáhnout 10 %. Jen pro srovnání: v posledních letech se pohybuje mezi 1 až 3 % a není tomu tak dávno, kdy česká ekonomika koketovala dokonce s deflací, tedy poklesem cen.
Desetiprocentní inflace je něco, co tato generace vůbec nezná. Podobným tempem totiž ceny naposledy rostly v roce 1998, kdy to naopak nebylo nic výjimečného. Porevoluční roky se vyznačovaly inflací ještě vyšší.
“Zdražení až o dvacet procent chystají po otevření po pandemii hospody a restaurace v ČR. Vyplývá to z předpokladu Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Budou se snažit dohnat ztracené tržby. Zároveň se budou snažit využít euforie natěšených zákazníků a jejich ochoty utrácet více než dříve i z důvodu jisté sounáležitosti s podnikateli v gastronomii. Ti patří v důsledku pandemických opatření k nejhůře zasaženým,” uvádí k tomu ekonom Lukáš Kovanda.
S vyšším růstem inflace podle nové prognózy počítá také Česká národní banka. “Letos bude inflace na horní hranici inflačního cíle. Naopak ceny budou klesat v příštím roce na inflační cíl i proto, že se budou zvyšovat úrokové sazby,” informoval guvernér ČNB. Bankéři však očekávají přeci jen nižší růst cen, letos by to mělo být kolem tří procent.
Foto: Shutterstock