Očkování v České republice neběží zrovna závratným tempem a zdá se, že stát sotva stíhá vyočkovat poměrně nízké množství vakcín, které mu dorazí. V dalších týdnech a měsících mají dodávky zesílit, ale je otázkou, zda se vše logisticky zvládne vyřešit tak, aby vakcinace skutečně zrychlila.
Desítky Čechů tak už využily očkování oklikou. Vypravili se do Srbska, které nabízí bezplatnou vakcínu i turistům. Mezi nimi byl i český podnikatel Tomáš Čupr. “Je mi 38 let a vypadá to, že tempem, jakým naše vláda postupuje, by se na mě dostala vakcína v roce 2022 nebo 2023. V Srbsku ta možnost byla okamžitě, vakcína je zdarma, takže jsem se rozhodl zkusit štěstí a zajet tam,” uvedl Čupr pro CNN Prima News.
Za velkou výhodu je přitom považována skutečnost, že si každý může zvolit takovou vakcínu, která mu vyhovuje. Na výběr jsou vakcíny Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V a Sinopharm. Nejde přitom ani tak o to, odkud vakcíny pocházejí, ale zejména o metodu, kterou byly vyrobeny. Zatímco Pfizer a Moderna používají mRNA vakcíny, AstraZeneca a ruský Sputnik V jsou takzvané adenavirové vakcíny a čínský Sinopharm používá tradiční metodu s inaktivovaným virem.
Sám Tomáš Čupr už chystá do Srbska celé letadlo svých zaměstnanců, kteří o očkování projevili zájem. Zároveň už přemýšlí o tom, že by tuto možnost zpřístupnil každému zájemci. “Dokonce se zabývám možností vytvoření jakéhosi leteckého mostu do Srbska, ať populaci proočkujeme co nejdříve,” uvedl Čupr.
Podnikatel si dobře uvědomuje, že pouze očkování je cestou z pandemie. Každý vakcinovaný člověk snižuje riziko pro celou společnost. Není podle něj důvod se očkování v Srbsku obávat, protože probíhá velmi profesionálně.
Foto: Shutterstock