Sezóna dovolených je v plném proudu, když na přelomu července a srpna obvykle nastává její vrchol. Ovšem ještě do konce prázdnin budou z českých letišť odlétat plná letadla směrem do oblíbených přímořských letovisek. Cestovní kanceláře hlásí, že tato sezóna bude skutečně rekordní, a to navzdory ekonomickému útlumu, který v České republice panuje.
Prostě k nám nejdou
Je však otázkou, zda čeští turisté k cestování jako takovému přistupují nejlépe, jak by mohli. V letní sezóně je vše v sevření cestovních kanceláří, které vás naloží do letadla, vyloží u hotelu a nechávají využívat zaplacených služeb. Cestujete v takovém případě do dané země, nebo jen do určitého hotelu?
Například řecký restauratér Yannis má docela jasno. “Mám už to za ty roky vysledováno a Češi jsou snad jediným národem, který prostě nezajde do místní restaurace, když má zaplaceno all inclusive nebo polopenzi.“
Sám to považuje za velkou chybu. “Jistě, máte to zaplacené, to ale neznamená, že přeci nemůžete vyzkoušet nic jiného. Naopak je to velká škoda. V každém hotelu je to samé jídlo, přizpůsobené mezinárodním zvyklostem. S pravou řeckou kuchyní to nemá nic moc společného,” vysvětluje majitel restaurace na řeckém ostrově Kréta.
Dopřejte si
Podle něj by k dovolené mělo patřit, že si lidé dopřejí i místní kuchyni, protože právě přes ni danou zemi skvěle poznají. “Věřte mi, výlet do městečka zakončený skvělou večeří v útulné taverně, to může být vrchol vaší dovolené, ale Češi se o něj dobrovolně připravují. Takovou chybu by třeba Němci nebo Britové nikdy neudělali. Ti berou all inclusive jako standard, že si kdykoliv mohou dát cokoliv, ale nad to chtějí ještě zážitek, a pro ten už musí jinam,” vysvětluje Yannis.
Na turisty už má vytrénované oko. “Vidíme tu Čechy, kteří jsou však většinou ubytovaní v apartmánech a nemají zaplacené stravování. I tak se dají dobře rozpoznat. Obvykle stojí u dveří a listují vystaveným jídelním lístkem. Klidně takhle obejdou pět restaurací a zjišťují, kde to budou mít nejlevnější,” říká restauratér.
Neshledává na tom nic špatného, ale domnívá se, že na dovolené by se lidé přeci jen měli trochu uvolnit a nehledět na každé euro. “Podívejte, ceny jsou tu všude přibližně stejné, nic moc na tom nevykoumáte, tak proč se tím pořád zatěžovat.“
Foto: Shutterstock
Možná je to tím, že přece jen máme proti Němcům a Britům třikrát menší platy a až se tohle vyrovná, jistě budou Češi využívat místní řecké restaurace víc než dnes. Navíc ve většině dobrých rezortů i v hotelové restauraci podávají místní řecké speciality, takže o tento zážitek ošizeni naši turisté nejsou. Jen dodávám, že se státe píše, jak jsou naši turisté neoblíbení. Sedmnáct let jsem pracovně pobýval v Británii a tak zase píší, že nejhorší jsou Britové v zahraničí.
Přesně.
Oproti zmíněným německým nebo britským turistům máme cca třetinové platy. Navíc s nimi musíme vyjít celý rok, což nemusí být pro každého snadné ani v ČR, protože evropské až světové i vyšší ceny máme – jak dobře víme – i tady doma.
Řekové nebo Chorvati provozují restaurace (a hotely, penziony, krámky v letoviscích atd.) max.6-7 měsíců v roce a proto i jejich ceny odpovídají tomu, aby z tržeb vyžili i po zbytek roku. Asi těžko jsou zbylých 5-6 mimosezónních měsíců zaměstnaní někde ve fabrikách (která firma by to akceptovala, že?). Maximálně někteří ještě sklidí svůj olivový sad nebo vinici nebo vytočí med z včelích pláství.
A pak se diví, že chudý Čech jejich ceny neakceptuje. Cena za 14 denní dovolenou může odpovídat nákladům na cca 2 měsíce života v ČR.
Není pravda ani v lepším rezortu nebude jidlo srovnatelné s dobrou tavernou.Tak nějak je to dáno způsobem přípravy jedna porce vs. několik desítek porcí.Kuchař má vic prostoru si s přípravou pohrát.Ale je fakt,že se ve většině slušných hotelů alespoň snaží.
Nicméně osobně doporučuji alespoň párkrát během pobytu hodit all inclusive za hlavu a užít si večeři nebo alespoň oběd v taverně.
Do Řecka jezdíme často a chodíme i do místních taveren.
A pan restaurater asi neví, že český turista je na tom finančně jinak, než turista německý či anglický. Ať je rád, že tam vůbec jezdíme.
…ale pan restauratér ani neví, že takový článek vyšel, právě v Řecku je výhodnější nebrat si all inclusiv, ale stravovat se po svém, ochutnávat v tavernách, rybích restauracích, dávat si místní speciality a spousta českých turistů to i dělá…
Nechápu proč novináři neustále musejí shazovat vlastní národ…
Naprosto souhlasím tedy alespoň s tím,že all in.nemá v Řecku skoro smysl.Hotelové eurojídlo nemá většinou s řeckou kuchyní moc společného.
…říká pan Yannis a na závěr skromné večeře přináší účet na 860 € a očekává dýško.
Nemáme na to.Dejte jim jedno jídlo v té taverně třeba nebo tak velký plat nebo důchod jako těm Němcům. Nebo tam v těch tavernach dejte lidové ceny. To je jednoduché. Copak ten hotel jim tam neumí domluvit večer v lidovém národním stylu? Je okurková sezóna tak je vhodné pomlouvat Čechy i Rusy. Napište i tím jak se chovají Ukrajinci. To by byl roman a elaborát. To je také něco o úrovni a schopnosti manageru našich cestovek.
S manželem jsme si na Krétě zašli do místní taverny. Byli jsme mile překvapeni jídlem, cenou i obsluhou. Přemluvili jsme naše známé chtěli další večer strávit v této taverně. Ale byli jsme hodně zklamáni. Přišli tam němečtí turisté. Pravda, bylo jich víc než nás. Obsluha nám už ale nevěnovala pozornost, snědli jsme objednané jidlo a byť jsme tam chtěli strávit večer, zaplatili jsme a zklamáni odešli do hotelu. Škoda. Není vždy chyba jen na straně českých turistů. Určitě bych chování českých turistů neházela do jednoho pytle.
Český turista si platí službu all inclusive nebo polopenzí proto,aby měl jistotu a bez starostí. Přitom občas zajde do restaurace,kterou si sám vybere. Že si nevybrali tohohle restauratéra? Asi měl důvod! A zjevně nebyl sám,kdo si přečetl nabídku,a šel radši jinam. Bez ohledu na článek,který tady pan Kulhánek vymyslel.
Jako všechny další jeho vymyšlené články 😀.Já už se těm článkům jen směju.Jestě je v tom dobrej jeden jeho kolega ale nemůžu jmenovat aby mě zase nesmazali 😀😀😀