Covid-19 je zákeřné onemocnění, ale přesto se s ním musí většina pacientů poprat vlastními silami v domácí péči. Do nemocnic zamíří jen několik procent těch nejtěžších případů a i ty je dokáží velmi rychle zahltit. Pro domácí léčbu je přitom dobré zvolit co možná nejúčinnější strategii a zároveň vědět, kdy už je zapotřebí vyhledat odbornou pomoc.
Společnost všeobecného lékařství nyní vydala doporučení pro domácí boj s koronavirem. Ta přitom zahrnují jak léčbu přírodní, tak medikamentózní. Skupina českých lékařských kapacit, která dala návod dohromady, však upozorňují, že nejde přímo o léčbu nemoci Covid-19 jako takové, ale pouze doprovodných příznaků. Cílem je pacientovi ulevit, aby průběh onemocnění byl pro něj co nejsnesitelnější.
“Hovoříme o nejlepší obvyklé léčbě zahrnující režimová doporučení a léčebné prostředky, které nejrychleji vedou k úlevě a návratu pacienta k jeho běžným aktivitám,” uvádí podrobný dokument, který slouží v první řadě jako návod pro praktické lékaře. Ti potom mají rady předávat dál.
Režimová opatření
Základním režimovým opatřením je klidový režim, a to po stránce fyzické i psychické. Nutné je konzumovat dostatek tekutin, nejlépe pak čisté vody nebo čaje. “Ve srovnávacích studiích velmi dobře vychází podávání čaje s medem,” radí lékaři.
Jak si pomoct přírodní cestou
Pokud má člověk vysokou horečku, měl by zvolit cestu zábalů a potních procedur. V případě nepříjemných bolestí v krku potom pomáhají zejména Priessnitzovy zábavy. Dýchací cesty pak uvolní třeba inhalace solných a eukalyptových roztoků.
Léky
V případě, že se přírodní cesta neukáže být dostatečně účinnou, je možné sáhnout také po některých volně dostupných lécích. “V medikamentózní léčbě se uplatňují především antipyretika a analgetika, dnes nejčastěji na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu,” uvádějí lékaři v doporučení.
Pokud vás trápí zejména dráždivý kašel, ukazují se jako vhodná volně prodejná antitusika, jež obsahují dextromorfan, butamirát nebo dropropizin. “Nejúčinnější látkou, používanou v léčbě suchého dráždivého kašle, je kodein,” píše se v dokumentu. Proti pocitu ucpání nosu pak odborníci dooporučují antihistamika nebo lokální dekongestiva.
Nic nezabírá?
Může se ale stát, že nic z toho nezabere. Potom je na místě, aby pacient navštívil ordinaci praktického lékaře, a to po předchozím objednání. “Protahovaný průběh, vysoké horečky, změna charakteru kašle nebo dušnost patří mezi příznaky, které mohou svědčit pro bakteriální superinfekci, vyžadují prezenční posouzení a obvykle podání antibiotik,” radí jednoznačně lékaři.
Foto: Shutterstock