Zní to až neuvěřitelně, ale v České republice existuje početná skupina lidí, která jednoduše nemusí pracovat. Ne snad proto, že by se za svůj produktivní život už vynasnažila natolik, že si našetřila takové peníze, které jí umožní už si pouze užívat a nechodit do zaměstnání. Řeč je o jiné skupině lidí, a to takové, která nepracuje celý život a jakoukoliv práci odmítá.
Peníze jsou všude
Pravdou je, že v některých případech může být rozhodování až překvapivě jednoduché. Minimální mzda v České republice činí od nového roku 18 900 Kč, přičemž dříve byla ještě podstatně nižší. Ale ani toto nejsou peníze, kvůli kterým by se někomu chtělo pracovat osm hodin denně a třeba ještě do práce dlouhou dobu dojíždět.
Ne, opravdu to není mnoho a mnozí si tak řeknou, že raději zůstanou na Úřadu práce se všemi výhodami, které k tomu náleží. Pokud v tom totiž umíte chodit, dokážete ve výsledku získat větší obnos a přitom být celý den doma a dělat si, co vás napadne. Třeba popíjet lahváče a koukat při tom na televizi nebo chodit na procházky do přírody.
Možností, jak získat peníze od státu, je celá řada. Například příspěvek na bydlení dokáže osobám bez příjmů pokrýt takřka celý nájem a energie. Tím si odškrtnete důležitou položku. Dále potom získáte životní minimum a velkou pomocí jsou příspěvky na děti spojené s rodičovskými příspěvky. Platí přitom, že čím více máte dětí, tím více dostáváte peněz.
Pokřivený systém
Jenže tím to zdaleka nekončí. Sociální pracovníci vám doporučí způsoby, jak se dostat zdarma k potravinám z potravinových bank, případně k oblečení z nejrůznějších charit. Za tyto položky, které tvoří důležitou položku rozpočtu každé domácnosti, tak nemusíte platit ani korunu.
Čtěte také: Zaměstnanci v Česku jsou nahraní. Za svůj plat si koupí mnohem méně, už to prasklo
Systém je podle všeho špatně nastaven. Málo odměňuje práci, přičemž je třeba říct, že mzdy by měly být rozhodně vyšší, ovšem na druhé straně dokáže více odměňovat absolutní nečinnost. To by se mělo změnit a dávky poskytovat pouze lidem, kteří se ocitnou v nouzi nikoliv vlastní chybou a snaží se s tím něco aktivně dělat.
Foto: Shutterstock