Pravdou je, že dříve byl chléb mnohem větší vzácností než dnes, kdy si pro něj můžeme kdykoliv zajít do samoobsluhy a za pár korun si ho koupit. Platí ale také, že jeho cena v posledním roce poměrně hodně stoupla, což vlastně není vůbec špatně. Lidé se jím totiž učí šetřit a zbytečně neplýtvají. Mnozí však už zapomněli na způsoby, kterými se chléb uchovával čerstvý v minulosti a které skvěle fungovaly.
Chléb se dělal úplně jinak
Představte si totiž, že dříve se chléb nepekl tak často jako dnes. Lidé si ho udělali jednou za pár týdnů, a to ve větším množství. Pak ho pochopitelně museli skladovat tak, aby se jim nezkazil, neztvrdnul a aby byl stále pokud možno co nejchutnější. Dříve se dokonce považoval za hřích chléb vyhodit, a tak se konzumoval skutečně celý.
Když si v obchodě koupíte chléb do papírového sáčku a necháte ho tak i doma, bude velmi brzy tvrdý. Lepší je pro tento účel igelitový sáček. “Ale vůbec nejlepší je chléb zabalit do utěrky a následně ho vložit do pytlíku nebo do chlebníku,” říká zkušený pekař Miroslav Kaše. “Nezapomínejte ale utěrku pravidelně měnit a v bochníku udržovat teplotu mezi 20 až 25 stupni. A když koupíte chléb ještě teplý, je potřeba ho nejdříve nechat vychladnout na vzduchu.” Tento způsob dle pekaře zajistí, že chléb vám vydrží krásně čerstvý klidně celý týden.
Ze starého nový
Pokud už po koupi chleba víte, že ho v blízké době nespotřebujete celý, není žádnou chybou dát si ho kus do mrazáku. “Nejprve si ho však nakrájejte na plátky a sáčky si také popište daty, aby se vám nestalo, že budete mít nějaké kousky v mrazáku příliš dlouho. Vydrží tam třeba pár týdnů, ale po měsících už nejsou dobré a jsou pokryté bílým povlakem,” vysvětluje pekař. “Zásadně chléb ale nerozmrazujte v troubě, nýbrž při pokojové teplotě. Pokud jste ho zamrazili jako čerstvý, bude vám tak chutnat i po rozmrazení.”
Může se stát, že budete mít doma chléb nebo jiné pečivo, které už jsou gumové a nepříliš chutné. Ani v takovém případě ho ještě nemusíte vyhazovat. “Předehřejte troubu na 50 stupňů a vložte ho do ní na pár minut. Bude zase krásně křupavý,” radí Miroslav Kaše.
Pomoci si v tomto ohledu můžete také pánví nebo kontaktním grilem, kde si chléb rozehřejete. Podobně lze zachránit i ztvrdlé pečivo. Opět platí, že když ho dáte do trouby a necháte ho tam přibližně půl hodiny, můžete ho pak ještě konzumovat.
Foto: Shutterstock