V Chorvatsku už je to jedno z hlavních témat. Turistický ruch, hlavní zdroj tamního bohatství, letos nenaplnil očekávání a mnohé dokonce zklamal. Najdou se sice i určité světlé body, jako je třeba docela slušná návštěvnost severní části země, zejména potom Istrie, ovšem tradiční turistické bašty, jako je Dalmácie a ostrovy, docela výrazně strádají.
Do Chorvatska už se nevrátí
Už na konci června se začaly objevovat zprávy o tom, že turisté narychlo mění své plány a ruší rezervace v Chorvatsku. Nešlo přitom pouze o Čechy, ale třeba také o Němce. Tamní média totiž přinesla řadu reportáží o tom, jak je v Chorvatsku draho, což vzbudilo velkou nevoli mezi veřejností. Jak známo, Němci mají sice značnou kupní sílu, avšak na předražené zboží a služby jsou velmi hákliví.
A když už někdo vyrazil, by cenami skutečně zklamán, jak píše deník Frankfurter Rundschau. Ten dokonce zmiňuje, že ceny na začátku sezóny stoupaly prakticky každý den a někteří turisté z toho byli doslova v šoku. “Před dvěma lety jsme za stejné služby platili polovinu. Je to tak drahé, že už se do Chorvatska nikdy nevrátíme,” uvádí například jeden z rakouských turistů.
Deník informuje také o tom, že turisté musí zvažovat i takové drobnosti, jako je to, zda si vůbec dají zmrzlinu. Pakliže si totiž objednáte dva kopečky, stojí to hravě sedm euro. Pakliže to udělá čtyřčlenná rodina, musí jen za zmrzlinu vydat skoro třicet euro. Bylo přitom standardem dát si tuto příjemnou chladivou pochoutku každý den. Pakliže byste tak činili na čtrnáctidenní dovolené, dáte za to v přepočtu skoro deset tisíc korun.
Už to sami přiznávají
Problém s cenami přiznávají už i sami Chorvaté. Například deník Slobodna Dalmacija připouští, že to mnozí podnikatelé nejspíše přehnali ve snaze dostat z turistů co možná nejvíce peněz. “Jsme přibližně o 25 % dražší než konkurence, a to nejen v případě ubytování, ale i u všech dalších relevantních služeb,” říká Barbara Markovic, která působí jako prezidentka jednoho z chorvatských turistických svazů. “Stali jsme se dražší destinací než Řecko nebo Španělsko, přičemž ceny každý den dále stoupají.“
Někteří podnikatelé už ale přeci jen zatahují za záchrannou brzdu a snaží se sezónu alespoň trochu zachránit. Na internetu je teď přehršel nabídek ubytování s výraznou, klidně až 50% slevou. Bohužel to však příliš neplatí o službách v místě, které zůstávají drahé. Musíte si tak dávat pozor, když si objednáváte třeba kávu nebo slunečník s lehátky.
Čtěte také: Ceny v Chorvatsku 2023. Kolik stojí potraviny, jídlo v restauraci a pohonné hmoty
Je přitom také otázkou, jak moc Chorvatsko naštvalo ty turisty, kteří tam přes veškerá varování letos vyrazili. Podle toho, kolik z nich říká, že už se tam vracet nechtějí, může opravdový problém přijít až příští sezónu, kdy bude země skutečně zet prázdnotou.
Foto: Shutterstock
Co zaseješ to sklidíš ! Horší je ,že to co pláčou Chorvati teď ještě nic není ,ale příští rok budou plakat ještě víc jelikož ten odliv turistů bude mnohem větší . Tak dobro došli !
Přesně tak 👍
Příští rok opět přijedu a opět do Gradace kde jsem teď. Když zachovají současné ceny není v tom problém,ve dvou vyjděte s 30euro denně, ideál 50 euro.
Chorvatsko už nikdy,vychcaná země, příští rok tam budou jenom chaluhy,buzerace na dovolené?,- pokuty?,to si strčte do prdele.
Skončil jsem a už nikdy. Nechal jsem tam za sezonu i 50 000kč. Neváží si turistů, Němcovi dají přednost před námi. Byl jsem tam 12x, SBOHEM.