Chorvatsko zavedlo od začátku letošního roku euro, takže kunami zde již nezaplatíte. Pokud máte nějaké zbylé, můžete je však stále směnit na pobočce některé banky. Teoreticky je od vás mohou vzít i někteří obchodníci, kteří si je potom smění hromadně, ale je to jen na jejich libovůli.
Výběr hotovosti v Chorvatsku
V řadě podniků a také v obchodech jsou přitom ceny stále uvedeny v obou měnách, aby lidé věděli, jaká by byla ekvivalentní suma v kunách. Obecně lze říct, že se v Chorvatsku letos významně zdražovalo, což jedni přikládají právě euru, avšak ekonomové upozorňují, že i zde zkrátka proběhla inflační vlna, podobně jako třeba v České republice.
Je pravděpodobné, že většina Čechů eura na útratu na dovolené získá až na místě, a to jednoduše tak, že si je vybere z bankomatu. Ty jsou doslova všudypřítomné, zejména potom v turistických centrech. Nemějte tedy strach, že byste žádný nenašli.
To ovšem neznamená, že byste při výběru peněz z chorvatského bankomatu neměli být opatrní. Ostatně, platí to i v jiných zemích, kam Češi v létě často cestují. Provozovatelé bankomatů, a to jak ti soukromí, tak velké banky, je mají totiž nastaveny tak, aby na nich vydělali maximum peněz. Bohužel se jim to daří a někteří lidé si potom připadají okradeni.
Vypadá to lákavě
Jde totiž o to, že každý bankomat v Chorvatsku vám nabídne dvě možnosti. Buď si vyberete přímo eura a přepočet provede vaše banka, což je optimální situace, nebo si vyberete takzvané DCC, tedy dynamickou měnovou konverzi. V takovém případě probíhá přepočet z korun na eura přímo v bankomatu.
Na první pohled to vypadá lákavě, protože se ihned dozvíte, kolik vám bude korun strženo z vašeho účtu. Už jen to, že se na displeji objeví něco s českými korunami, vede většinu lidí k tomu, že tuto možnost zvolí. Pakliže by si ji ale blíže pročetli a především, pokud by byli seznámeni s aktuálními kurzy, zjistili by, že hodně prodělají.
Nenechte se obrat
Náš test přímo v Chorvatsku prokázal, že rozdíl je obrovský. Zkoušeli jsme hned 5 bankomatů různých chorvatských bank a provozovatelů, přičemž přirážka na jejich kurzu byla v rozmezí 14 až 18 %.
Pakliže byste si tak z bankomatu vybrali 400 euro, což je ekvivalent přibližně 10 tisíc korun, zaplatili byste při dynamické měnové konverzi téměř o dva tisíc korun navíc. To už může být jedna opravdu pěkná večeře pro celou rodinu.
Čtěte také: Ceny v Chorvatsku 2023. Kolik stojí potraviny, jídlo v restauraci a pohonné hmoty
Nikdy tedy na bankomatu neklikejte na tu stranu, která ukazuje přepočet přímo do korun, případně uvádí zkratku DCC. Doporučujeme také vybírat větší částky najednou, protože bankomaty v Chorvatsku účtují za výběr poplatek, a to i tehdy, máte-li od české banky bezpoplatkové výběry v zahraničí.
Foto: Shutterstock
O něčem podobném už natačeli i KLUCI Z PRAHY.
A co když Vám bankomat ani nenabídne možnost výběru bez DCC? Nevím, zda se tak děje v Chorvatsku, nicméně řada českých bank zavedla povinnost zaplatit extra poplatek za výběr ze zahraničních platebních karet, když odmítnene DCC. Dělá to tak Česká spořitelna, Moneta, ČSOB nebo síť ATM. Výše poplatku se liší od 99 korun do 199 korun za každý výběr. To by bylo vhodné v článku zmínit…