Neustále se měnící podmínky pro cestování do různých zemí dělají Čechům stále větší starosti. Bohužel už došlo k řadě případů, kdy se lidem nepodařilo odcestovat. Ať už na individuální úrovni, protože nestihli správně načasovat test, nebo kvůli podmínkám dopravce, který několik desítek Čechů odmítl vpustit do letadla, přestože byli očkovaní.
Čtěte také: Plně očkované Čechy nepustili do letadla. Na dovolenou neodletěli, protože nepředložili test
Nové problémy se teď objevují v případě cestování do Chorvatska. Jde přitom o nejoblíbenější letní destinaci českých turistů. Proto příliš nepřekvapilo, když země v červnu zrušila pro Čechy povinnost prokázat se negativním testem a do země je vpouštěla jako za “starých časů”. To se ale rychle změnilo a potvrzení o testu či očkování začali pohraničníci znovu vyžadovat. Vzhledem k rychle se šířící mutaci delta je to pochopitelné.
Co už ale tak pochopitelné není, je časový limit, který Chorvatsko pro očkování stanovilo. Na stránkách českého ministerstva zahraničí je možné se dočíst: “Potvrzení o očkování oběma dávkami vakcíny používané v EU (AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Gamaleya, Sinopharm) ne starší 210 dní. V případě očkování vakcínou Johnson & Johnson od očkování musí uplynout nejméně 14 dní.“
Z toho jasně vyplývá, že Chorvatsko požaduje, aby od očkování neuplynulo více než 210 dní. Jinak ho pro vstup do země neuzná a je třeba se vybavit ještě negativním testem. V případě PCR testu nesmí být starší 72 hodin od odběru do příjezdu na chorvatské hranice. Antigenní test potom platí 48 hodin.
Zmíněných 210 dnů znamená přibližně sedm měsíců. Mohlo by se to zdát jako dlouhá doba, jenže už toto léto někteří očkovaní narazí na problém. V České republice se totiž začalo očkovat 27. prosince 2020. Těm, kdo byli očkovaní v lednu a únoru tak pro případnou cestu do Chorvatska tuto sezónu už očkování nemusí platit.
“O tom, že státy uznávají různou dobu od očkování víme. Bohužel ale z hlediska právního nároku s tím nemůžeme nic dělat, jenom to respektovat. Platí, že covid pass je platforma a uvnitř té si každý stát určuje vlastní pravidla. Pokud tedy nějaký stát dá pravidlo 210 dnů, tak je to spíš otázka na Chorvaty, jestli to nechtějí prodloužit,” uvedla pro server TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.
Tento časový limit vychází z předpokladu, že účinnosti očkování proti koronaviru bude spíše kratší než delší. V tomto ohledu se ale experti neshodnou a do celé otázky zřejmě ještě promluví mutace.
Například české ministerstvo zdravotnictví změnilo platnost očkovacího certifikátu z devíti měsíců na neurčito. To ale v případě cesty do zahraničí nehraje roli. Zde je třeba se řídit místními nařízeními.
Platnost očkování přitom omezuje také Rakousko, kde jde o lhůtu 9 měsíců od podání druhé dávky. V případě Slovenska je to 12 měsíců. Nařízení se však mohou měnit, a tak je třeba si je vždy pečlivě zkontrolovat na stránkách ministerstva zahraničí, které uvádí aktuální podrobné pokyny pro každou ze zemí.
Foto: Shutterstock
Ti Ustašovci už nevědí, jak lidem znepříjemnit léto. Neuvědomují si, že turisté jim přinášejí love, a to nemalé. Když jsem tam byl v r.1994 poprvé, tak se za horami Biokova ještě válčilo a byli za tůristy z ČR vděční, ale jak se trochu otrkali a zmohli, tak se zase začali klanět skopčákům a íčkům, se kterými byli kámoši od 2.světové války. prostě verbež nevděčná. Náš odpovědný turista se bez plného dokončeného očkování nikam necpe a ti ostatní ať si nechají udělat testy. Jak prosté milý Watsone, ne ??!
Především nikdo by se neměl pod pohrůžkou a donucením nechat otrávit tím židovským jedem,kterému vládní genocidníci říkají “vakcína”. Všichni ti bastardi skončí u zdi nebo na šibenici.
Opravdu přezdívka, která sedí, i když v množném čísle.
Už jsem si to spočítal mám 160 dnů, tkže zatím v pohodě.
FAŠISMU EU
Hele a to dovolená v Chorvatsku musí být?