Z Chorvatska se vrací stále více nakažených turistů a vláda se rozhodla, že nechá dovolené v této zemi doběhnout bez jakékoliv regulace. Přitom je jasné, že situace v Chorvatsku je vážná a řada evropských zemí svým občanům nařídila po návratu karanténu nebo povinnost podstoupit test. Čeští politici si ale zjevně netroufnou “kazit lidem dovolenou”, a tak navzdory všem výstražným signálům nechávají věci běžet samospádem.
Vláda už jednou zaspala
Vážně přitom hrozí, že se z Chorvatska stane nová Itálie. Také tehdy, na začátku koronavirové pandemie, česká vláda zaspala a nechala turisty ještě dva týdny vyjíždět na lyžařské zájezdy. Když konečně zareagovala uvalením karantény, už v zemi byly pravděpodobně tisíce nakažených (ne všichni byli kvůli chybějícím příznakům otestováni). Právě oni do značné míry zadělali na první vlnu epidemie. Pokud by přišla reakce dříve, s největší pravděpodobností by i celkové množství případů a také následných úmrtí bylo výrazně nižší. Z Chorvatska se přitom každý týden vrací ještě větší množství lidí, a to i ve chvíli, kdy počet nakažených rychle roste v jihoevropské zemi i u nás.
V zásadě od začátku prázdnin proudí z Chorvatska informace o tom, že s bezpečnostními opatřeními proti koronaviru se to tu příliš vážně nebere a že povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a dodržování dvoumetrové vzdálenosti nikdo nevymáhá. Internetem pak pravidelně kolovaly šokující záběry z večírků, na kterých jsou lidé doslova namačkáni tělo na tělo a masově pijí z nechvalně proslulých kyblíků.
Kýble s desítkami brček jsou symbolem epidemie
Právě “Party Kýbl” je přitom hygieniky označována jako rekordní ohnisko. A původ má kde jinde než právě na jednom z večírků na pláži Zrće v Chorvatsku. “Jednalo se o velký hromadný zájezd, kde se popíjelo z velké mísy s padesáti brčky,” popsala hlavní hygienička Jarmila Rážová. Z kýble se nakazilo také několik Čechů, kteří dorazili zpět do země a začali virus roznášet všude možně. Hygienikům se pak podařilo dopátrat celkem 160 případů ve 34 okresech. Nakažených však jen v rámci tohoto jednoho ohniska bude pravděpodobně mnohem více.
Nejpozději v této chvíli měla česká vláda zareagovat a Chorvatsko zařadit na seznam rizikových zemí. Ostatně nachází se na něm Španělsko a Rumunsko, kde situace zdaleka není tak epidemiologicky závažná. Jenže politici si zjevně nechtějí naštvat desítky tisíc turistů, obzvlášť pak před říjnovými volbami, a tak raději sledují, jak rychle přibývá nakažených a modlí se, aby to neskončilo katastrofou.
Foto: Freepik