Pokud jste se letos chystali do Chorvatska, zejména potom do určitých lokalit, může být na místě toto rozhodnutí ještě přehodnotit. Ze země se totiž ozývá žehrání nejen nad vysokými cenami, ale také nad skutečností, že tamní největší klenot, kterým bývalo průzračně čisté moře, je velmi závažně zasažen.
Vědí, co to způsobuje
Sezóna sotva začala, a moře už je doslova znečištěné. Velké problémy mají například na turisticky oblíbeném ostrově Hvar, který sice tvoří zvláštní ekologickou oblast dle mezinárodní úmluvy MARPOL, v reálu to ale nikoho příliš nezajímá.
Na vině jsou podle všeho především výletní lodě a také přibývající trend plavení se na jachtách a katamaránech v Jaderském moři. Posádky zjevně příliš netrápí nakládání s odpadem, které pro ně představuje zátěž, a tak ho vypouštějí rovnou do moře. To si velmi rychle vybralo svou daň.
“Minulý rok jsme na tento problém několikrát upozorňovali, ale mezitím se nic neudělalo. Po pravdě řečeno, výletní lodě vypouštějí do moře výkaly a dokonce i použitý kuchyňský olej a další odpad. Vše vytéká kousek od pobřeží do Hvarského kanálu,” uvedl Veljko Drinković pro list Slobodna Dalmacija. Podniká v turistickém ruchu, a tak se logicky obává, že tento faktor negativně ovlivní jeho výnosy.
Jak se to může stát?
Podle jeho vyjádření spolu s ostatními na tento problém upozorňoval už v loňském roce, ale nic se nestalo. Kolem pláží se nově tvoří skvrny, které mají 150 a více metrů. Je přitom “zajímavé”, že se objevují odpoledne v době, kdy se lodě vrací z Hvaru na pevninu. Dopoledne zůstává moře čisté, ale pak je trestuhodně znečištěno.
Je přitom otázkou, jak dlouhou při takovéto zátěži bude čisté alespoň v ranních a dopoledních hodinách. Odpadu může být v jednu chvíli už tolik, že ho moře nestihne absorbovat.
Čtěte také: Chorvatsko zakázalo Čechům dělat zcela běžnou věc zdarma. Už se za ní musí platit nemalé peníze
Podle dostupných informací k podobným potížím dochází i jinde v Chorvatsku. Místní už to označují za ekologickou katastrofu, se kterou je potřeba něco dělat. Podnikatelé to obvykle svádějí právě na lodě a jejich nedostatečnou kontrolu. Kritici však poukazují na to, že i oni mají máslo na hlavě. V zemi je totiž stále standardem, že například odpadní trubky z restaurací vedou do moře, a to klidně hned v blízkosti pláží, kde se koupou lidé.
Foto: Shutterstock
Už se musím jenom smát, jsem kousek od Splitu již 14 dní na dovolené v apartmánu u moře, všechno, opravdu všechno je tady lepší a levnější než u nás.