Státu v důsledku mizerného hospodaření došly peníze, a tak už nepokrytě jde po těch, kdo ještě nějaké mají, aby jim je také sebral a mohl opět přerozdělit. Pochopitelně opět s velmi diskutabilním výsledkem, protože jak známo, tento stát je opravdu mizerný hospodář a ideální by bylo, kdyby nakládal s minimem prostředků.
Velké nepříjemnosti
Jenže tak tomu nikdy nebude, protože jeho představitelé mají jednoduše páky, jak si peníze obstarat. A lidé nemají moc možností, jak se tomu bránit. Nový konsolidační balíček ukázal velmi nepříjemný směr, když se zaměřuje hlavně na nízko a středněpříjmové domácnosti, na které bude mít vůbec největší dopad.
Odnesou to zaměstnanci vlivem zvýšených příjmových daní i osekaných slev na dani, ale opravdová rána čeká živnostníky, kterým se výrazně zvednou odvody, a to dokonce o dvě třetiny. Některé jejich služby potom budou přeřazeny do vyšší 21% sazby daně z přidané hodnoty, což pro ně bude znamenat, že buď zákazníkům zdraží nebo si ukrojí ze svých marží.
“Jak tohle mohl někdo vymyslet? Mám už pocit, že tu probíhá cílená likvidace živnostníků. Nejdřív EET, následně lockdowny, pak nesmyslně drahé energie a teď do třetice ještě vyšší daně. Pokaždé jsem měl chuť s tím seknout a nakonec jsem vydržel, ale tohle už vážně nejde,” říká pan Pavel, který provozuje menší restauraci v Teplicích.
Jak to vymysleli?
Opravdu, drobní podnikatelé a živnostníci nemají v Česku vůbec na růžích ustláno. Prakticky neuplyne rok, aby na ně nedopadla nějaká rána, a když už se zdá, že se mohou vyhrabat z nejhoršího, udeří na ně stát s tím, že od nich potřebuje více peněz.
Málokdo si přitom uvědomuje, že drobné podnikání je velká řehole a v případě mnohých každoměsíční boj o zakončení v plusu a možnost vyplatit si alespoň nějakou výplatu. “Loni jsem jela víceméně za nulu, byla jsem ráda, že neskončím v minusu a sahala jsem do úspor. Na začátku roku se to konečně začalo lepšit, a oni teď vymyslí tohle,” říká paní Kateřina provozující kadeřnický salon v Mariánských lázních.
Foto: Shutterstock