Koronavirová krize zahnala mnoho domácností z finančního hlediska do úzkých. Zatím se to projevuje zejména tím, že lidé ve větší míře ztrácí práci, případně nemají takové výdělky, na jaké byli dosud zvyklí. Jenže to je jen jedna část problému. Ta druhá se brzy přidá, zřejmě už v tomto roce. Podle ekonoma Lukáše Kovandy dojde k citelnému nárůstu spotřebitelských cen. Ten bude výraznější, než se dnes předpokládá. Důvodem je především nárůst cen vstupů, ke kterému na světových trzích právě dochází.
“Podle šetření, které mezi nákupčími v tuzemském zpracovatelském průmyslu pravidelně provádí společnost Markit, rostly začátkem letošního roku ceny průmyslových vstupů nejrychlejším tempem za poslední takřka čtyři roky,” napsal Lukáš Kovanda ve svém komentáři pro server idnes.cz.
Ke zdražování má dojít v důsledku chaosu, který způsobila koronavirová krize. Ta na jaře zastavila mnoho výrobních segmentů. Například automobilky na čas přestaly úplně vyrábět. Jejich dodavatelé se tak ocitly v úzkých a museli reagovat. Řada z nich se přeorientovala na jiné výrobky, po kterých v té době byla poptávka, typicky třeba počítače nebo herní konzole. Jenže segmenty typu automobilového trhu se opět zvedly a začaly vyrábět. Zjistily však, že už nemají tolik ochotných dodavatelů a ti, co se jim nabízejí, zvýšili své ceny.
Stoupají ale i další náklady, které musejí producenti všeho možného hradit. “Cena přepravy dvanáctimetrového naloženého kontejneru z Asie do severní Evropy proto mezi loňským listopadem a letošním lednem stoupla ze dvou na devět tisíc dolarů,” uvádí další příklad ekonom Kovanda. Firmy se musí vzájemně přeplácet, aby se jejich zboží vůbec dostalo do Evropy.
Není možné, aby se nárůst těchto vstupních nákladů nepromítl do konečných cen pro spotřebitele. Dalším faktorem je podle Kovandy časový výpadek, kdy firmy nedokázaly prodávat své zboží, ale zároveň musely hradit náklady na pronájmy či personál. Také to se budou snažit rozpustit do koncových cen.
Podle Kovandy tak bude letošní zvyšování cen výrazně vyšší, než se dosud čekalo. Pomůže k tomu i daňová revoluce v podobě zrušení superhrubé mzdy. Lidé, kteří si udrželi zaměstnání, budou dostávat vyšší čistou mzdu a tyto peníze opět povedou ke tlaku na růst cen, namísto toho, aby došlo k tomu, co přináší většina krizí, tedy cenový pokles.
Foto: Shutterstock