Počty nakažených začaly konečně pomalu klesat a zdá se, že to nejhorší už je za námi. Vzhledem k probíhající vakcinaci a oteplení není příliš pravděpodobné, že bychom v dohledné době narazili na podobně extrémní vrchol. Podle biochemika Jana Konvalinky ale hrozí, že na tomto vrcholu delší dobu uvázneme a nebudeme z něj klesat dostatečně rychle.
Jako velké riziko vidí také možnost, že by vláda opět mohla provést to, co provedla už dvakrát, tedy rychlé rozvolnění za situace, která tomu ještě nenahrává. “Když to uděláme příliš brzy, tak to zase vyletí nahoru, protože kolektivní imunitu stále zjevně nemáme,” řekl biochemik Konvalinka v Českém rozhlasu Plus.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný už dopředu avizoval, že by se rozvolnit mohlo tehdy, kdy počet hospitalizovaných pacientů klesne pod tři tisíce. Jenže podle Konvalinky je podobný způsob uvažování velmi chybný. Vychází totiž z premisy postupného promořování, což není v případě koronaviru vhodná strategie, protože jeho smrtnost je příliš vysoká a navíc není jasné, zda nebude ve velkém zanechávat dlouhodobé následky.
“Pokud budeme sledovat jen kapacity nemocnic, tak se dostaneme do situace, kterou brilantně popsal můj kolega Štěpán Jurajda, že čím víc máme lékařů, tím víc máme mrtvých: budeme tak dlouho spoléhat na naše relativně vysoké kapacity nemocnic, že budou lidé stále umírat, protože je necháme nakazit. To je těžká chyba,” uvedl Jan Konvalinka.
Klíčové naopak je snížit počty nově nakažených. Pouze tehdy bude možné najet na efektivní systém testování a trasování. Pak bude rozvolňovat. Takový stav by mohl nastat přibližně za pět týdnů, a to za předpokladu, že se podaří vhodně využít efektu Velikonoc.
Foto: Univerzita Karlova