Chystáte se koupit ojeté auto? Pak byste rozhodně měli mít ponětí o tom, co je to VIN kód. Tohle číslo vám totiž může pomoci odhalit, zda je vůz, který plánujete koupit, skutečně dobrou volbou.
VIN kód by se dal přirovnat k rodnému číslu. Jde o unikátní číslo, které označuje dané vozidlo a podle nějž o vozidle lze dohledat různé informace. Zvládnete to i vy online na portálech, jako je například www.checkcardna.com.
Standardizované VIN od roku 1981
VIN je zkratka z Vehicle Identification Number, v překladu tedy Identifikační číslo vozidla. Jeho jednotná podoba existuje od roku 1981. Má délku 17 symbolů a nevyskytují se v něm písmena O, o, I, i a Q, q, aby nedošlo k záměnám s čísly 0, 1 a 9. Díky tomu můžete číslo snadno přečíst a zadat ho do online nástroje, jako je zmiňovaný Checkcardna nebo třeba český myfreevin.com/cz/. A kde ho vzít?
Kde VIN číslo najdete?
V prvé řadě v malém i velkém technickém průkazu. Je však uvedeno také na vozidle – typicky v dolním rohu čelního skla na straně u řidiče, na dveřích u řidiče, na podlaze v kufru či v motorovém prostoru. Všechna čísla na vozidle by měla být stejná a musí se shodovat také s tím, co je uvedeno v technickém průkazu. Pokud něco nesedí, měli byste si uvědomit, že tady je nějaký problém.
Jak interpretovat VIN kód?
17 znaků skrývá více informací, než byste očekávali:
- 1. znak – kde bylo auto vyrobeno,
- 2. + 3. znak – výrobce auta,
- 4. – 8. znak – značka, typ motoru a číslo motoru,
- 9. znak – bezpečnostní číslo,
- 10. znak – rok modelu,
- 11. znak – v jakém závodě bylo auto vyrobeno,
- 12. – 17. znak – sériové číslo auta.
Zadáte-li VIN číslo do online dekodéru, tyto informace se dozvíte. Kromě jiného však uvidíte i historii vlastnictví vozidla, historii nehod či podrobnosti o výbavě. Právě z toho důvodu je VIN kód tak důležitý, když kupujete ojeté auto. Před koupí byste si ho vždy měli ověřit a přesvědčit se, že zjištěné informace sedí s tím, co vám tvrdí prodejce.