Kromě samotné pandemie koronaviru se lidstvo potýká také s novými mutacemi, jež se ukazují být větším problémem, než se zprvu zdálo. Mohou totiž být agresivnější i odolnější. Navíc se zdá, že dvě různé mutace mohou naráz napadnout jednoho hostitele. Ukazují to první případy z Brazílie, kde se koronavirová nákaza šíří obrovskou rychlostí. Tato země tak představuje živnou půdu pro nové mutace.
Detekce různých variant u jednoho člověka může být výsledkem souběžné nákazy (koinfekce), ale také vytvoření mutace právě v těle dotyčného. Jednou z možností, jak to rozlišit, je srovnání sekvencí variant cirkulujících v populaci.
Server medRxiv zveřejnil brazilskou studii, která identifikovala dva kmeny různých rodových linií, což značí, že došlo k nákaze dvěma typy koronaviru. Taková koexistence vyvolává oprávněné obavy z toho, že vznikne skutečně zákeřná mutace. Když totiž dva kmeny koronaviru infikují stejnou buňku, mohou si mezi sebou vyměnit velkou část svých genomů a vytvořit nové sekvence.
Podobný proces je znám například u chřipky, která takto ráda vytváří nové kmeny. Nejčastěji se to přitom děje u prasat, které se snadno infikují různými variantami chřipky a tvoří potom něco jaké nádoby pro míchání viru. Také proto mohou od prasat pocházet některé zákeřné viry.
V případě prvních pacientů z Brazílie, kteří se nakazili dvěma variantami koronaviru, se zatím nepotvrdilo, že by u nich došlo k vytvoření nové mutace. Pochopitelně k tomu nedochází vždy, ale čím více nakažených lidí je a čím více mutací cirkuluje, tím je toto riziko vyšší.
Nákaza dvěma různými mutacemi viru nemusí znamenat ani závažnější průběh onemocnění. Pacienti z Brazílie zvládli koinfekci dobře, a to bez nutnosti hospitalizace. Průběh jejich onemocnění byl lehčího rázu.
Foto: Shutterstock